פיברומיאלגיה  FMS

המילה הלטינית FIBRA הינה רקמת תאים .MYA הינה שרירים ו– ALGOS פירושו כאב. תופעה זו מוגדרת כתסמונת, הווה אומר, מקבץ של תסמינים המאפיינים מצב רפואי קשה הגורם לאי נוחות קיומית מעיקה.

פיברומיאלגיה מאופיינת כתופעה היוצרת כאבים מפושטים וכרוניים בכל הגוף. הכאב וכן הנוקשות יכולים להתבטא בכל הגוף, אך גם להתמקד במקומות מסוימים בדומה לתסמונות כאב בשרירי הפנים. הכאבים יכולים לעיתים להיות פתאומיים וחדים מאוד וכן סוג של כאבים המחריפים בעת מצבי עייפות ומאמץ.

בנוסף, קיימת רגישות קיצונית בעת לחץ על נקודות ספציפיות. התופעה מלווה גם בסימפטומים נוספים בדומה לעייפות רבה, אינסומניה (בעיות שינה), פגיעה בכושר הריכוז והזיכרוןIBS  (תסמונת המעי הרגיז), כאבי מפרקי הלסת ועוד. המחלה מתבטאת בעיקר בשרירים וברקמות המחברות אותם לעצמות.

לציין שריבוי התסמינים מהווה קושי באבחון המחלה וזאת משום שלמחלות רבות קיימים מספר תסמינים זהים.

השאירו פרטים עכשיו - וניצור עמכם קשר מיידי!
השאירו פרטים עכשיו - וניצור עמכם קשר מיידי!

תסמינים למחלת פיברומיאלגיה FMS

כאבי גוף – הכאבים קשים וזאת תוך תחושה של רגישות, נוקשות, תחושה של שריפה, כרסום וכאב חודר. הכאבים משנים את מיקומם במהלך היום וזאת על פי הפעילות הגופנית, מזג האוויר, מידת הלחץ שהאדם חווה וכדומה. לציין שהכאב קיים תמיד ובעיקר במערכת השרירים. יש והכאב חמור מאוד ובלתי נסבל, דבר הפוגע ברצף הקיום ובעבודה.

הכאבים גם מבטאים את עצמם בנקודות רגישות באזורי גוף שונים הנמצאים בשני צדי הגוף. דבר זה אינו מבטל את האפשרות של כאבים ורגישות גם במקומות אחרים. אזורים שונים בגוף יכולים לגלות רגישות וזאת בעת הפעלת לחץ. כל הכאבים הינם מארג מגוון וקשה של כאבים ואי נוחות כללית ולעיתים בכל רגע.

מצבי עייפות ותשישות  כ- 95% מהחולים סובלים מתשישות כרונית קלה או קשה. לעיתים העייפות חמורה, דבר הגורם להגבלה קשה ולתחושה של חולשה נטולת אנרגיה, מתוך כך נגרמת פגיעה תפקודית קשה בכל הקשור לפעילות הגוף השגרתית וכן לפעולה יזומה וספורטיבית. תסמינים אלו יוצרים קורלציה בין הפיברומיאלגיה לתסמונת העייפות הכרונית. דמיון זה גורם לעיתים קרובות לדיאגנוזה מעורפלת בדבר שתי התופעות.

אינסומניה (הפרעות שינה)  הפרעות שינה מהוות תסמין נוסף ומעיק למרבית החולים. השינה לא מספקת ומופרעת ביקיצות רבות. על אף שניתן להירדם, קיימת תחושה קשה של שינה לא עמוקה, דבר היוצר יסוד ליקיצות רבות במהלך הלילה. האינסומניה גם מאופיינת בתסמינים שונים בדומה לבעיות נשימה במהלך השינה והתכווצויות שרירים באזורים שונים. אין ספק שבעיית השינה מהווה בעיה קשה המחריפה את כאבי הגוף ופוגעת בתפקוד היומי הקיומי.

בעיות עצביות פיזיולוגיות  תחושות רבות הקשורות למערכת העצבים מאפיינות את התסמינים השונים וזאת בדומה לחושים לא חדים, תחושות של עקצוצים באזורי גוף שונים, מצבי נימול ודלקות עצב פוטנציאליות.

המערכת העצבית, אמוציונאלית והמנטאלית  תסמינים רבים של שינויים קיצוניים במצב הנפשי מאפיינים חולים בפיברומיאלגיה. תחושות קשות של דיכאון ועצב וכן חרדות קשות מהוות את אחד הסימפטומים הנפוצים במחלה זו. במחקרים רבים קיימת עדות מוצקה על כך שמצבי מתח קיומיים מהווים בסיס להתפרצות המחלה ולהחרפתה, אך גם מהווים את תוצאותיה. מצבי דיכאון ולחץ מלווים גם בקשיים מנטאליים רבים בדומה לקשיי ריכוז, זיכרון ואף קושי בביצוע מטלות קיומיות שגרתיות שהולך ומחמיר.

מיגרנות וכאבי ראש  – כאבי הראש הינם תסמינים שכיחים במחלה ונובעים ממתח רב הנוצר בשרירי הצוואר כתוצאה ממתח קיומי וכן תופעות מגרניות קשות.

דיספפסיה ובעיות במערכת העיכול –  תסמינים שכיחים בפיברומיאלגיה מתמקדים בעיות במערכת העיכול בצורה של רגישות יתר של המעיים, כאבי בטן, תחושת נפיחות, גזים, שלשול או לחילופין עצירות קשה, גירויים רבים להשתנה מרובה, צרבות ועוד.

בעיות עור הנובעות מרגישות יתר–  הגוף במהלך המחלה מפתח רגישות רבה וזאת עקב שינויים רבים בזרימה הדמית ובטמפרטורת הגוף. שינויים אלה גורמים גם לרגישות יתר בעור, דבר הבא לידי ביטוי בתסמיני עור שונים.

תחתית הטופס

היבטים אפידמיולוגים למחלת הפיברומיאלגיה (תפוצה)

המחלה מתגלה אצל כ- 3%-5% מהאוכלוסייה. מגוון החולים רב בכל הקשור לגיל, עדה, מיקום גאוגרפי, מעמד וכדומה. לציין ש 85% עד 95% מהחולים הן נשים בגילאי 20-55. לציין גם שלעיתים המחלה קיימת אך לא מאובחנת. המחלה מגלה שכיחות רבה יותר אצל נשים ממעמד גבוה וזאת, כך משערים, משום שרמת המודעות רבה יותר ולפיכך הרצון לבדיקה וחקר גבוה יותר.

חשוב מאוד לציין שמצבים בדומה לטראומה פיזית קשה, אי איזון הורמונאלי ולחצים נפשיים רבים יצרו יסוד למחלה.

נתון מעניין נוסף מתייחס לנטייה הגנטית וזאת מתוך נתונים המראים ש 30% מילדי החולים חווים את תסמיני הפיברומיאלגיה ברמות מסוימות.

האבחנה בפיברומיאלגיה

האבחנה מתבססת על אופן הכאבים ומיקומם. במהלך האבחנה נבדקות נקודות רגישות והאופן בו הן מגיבות ללחץ.

תיאורים של כאב מלווה בתחושה של שריפה, כרסום, נוקשות, רגישות, בעיות כאב בפנים, בגפיים, שינויים בכאב כתוצאה משינוי מזג האוויר, במאמץ, תשישות או מתח מהווים יסוד לאבחון. גם סימפטומים נלווים בדומה לעקצוצים, נימול, כאבי ראש, תכיפות במתן שתן, רגישות לאור, רעש או כל גירוי חושי מהווים יסוד לאבחון.

פיברומיאלגיה – פרוגנוזה (הצפי להחלמה)

לציין שאבולוציית המחלה יוצרת בעיות אבחון קשות ולפיכך, יכול האבחון להימשך במהלך שנים רבות. יש והמחלה מתבטאת בפתאומיות, אך לעיתים קרובות המחלה מתקדמת לאט ולאורך שנים. אצל רוב הסובלים ממחלה זו נגרמות עליות וירידות רבות. יש ורבים יישארו במצב של ביטוי בלתי פוסק של המחלה ואף הגעה למצבים של הידרדרות קשה.

פיברומיאלגיה – הגורמים למחלה

אין ספק שהסיבה להופעת המחלה אינה ברורה אך כל הגורמים הרפואיים הקונבנציונאליים והלא קונבנציונאליים תמימי דעים בכך שהמחלה עשויה להתעורר בעקבות לחץ פיזי או נפשי קשים, הצטברות רעלים, שינה לא מספיקה, חשיפה ללחות וקור, זיהומים שונים ודלקות.

מתוך כך אנו מבינים שכל הגורמים לתופעה מהווים תוצאה הנובעת מסיבה אחת – אורח חיים לא נכון הכולל תזונה לא מיטבית, חיי מתח ודיכאון, העדר איזון, הצטברות רעלים, דבר הגורם לבעיות קשות ולמערכת חיסון חלשה.

חשוב לזכור

גם מחלות שונות מהוות יסוד להתפרצות והחרפת המחלה בדומה למחלות לב, סוכרת, ריאה, דלקת מפרקים, דלקות שונות, סרטן וכדומה.

גורמים נחקרים נוספים:

  • בעיות מטבוליות איטיות – מצב של מטבוליזם איטי המכונה ”מצב היפו מטבולי” הנובעים מליקוי בתפקוד בלוטת התריס.
  • ליקויים בהספקת קורטיזול – במחקרים רבים עולה שרמת הקורטיזול בדם ובשתן בחולים בפיברומיאלגיה נמוכה, גם כאשר רמות הכאב גבוהות (דבר המצריך הגברת הקורטיזול).
  • היבטים פסיכולוגים – כאמור, קיים מתאם ברור בין מצבים חרדתיים, דיכאוניים וכדומה לבעיות עיכוליות קשות. מתוך כך ניתן להסיק שאצל חולים התופעה מתגלות בעיות קשות במערכת העיכול.
  • אי סבילות ואלרגיה לחומרי מזון – חומרים רבים מהווים בסיס להחרפה בדומה להצטברות רעלים, תוספי תזונה שונים כמו פלואוריד, חומרי שימור, חומרי צבע.

הדרך הטבעית בפיברומיאלגיה בצוף צמחים

הדרך הטבעית בפיברומיאלגיה דורשת אחריות רבה. אנו, בדרך הטבעית, לא מתייחסים למחלה אשר מגלה ערפול רב כי אם לאדם. אנו יוצרים הקלה דרמטית בכל הסימפטומים, דבר הגורם לשיפור רב באיכות חיי החולה. הדרך הטבעית אישית ושונה מאחד לאחד.

הדרך טבעית הינה הוליסטית וזאת דרך מעקב לאורך חודשים רבים עד לסיוע והקלה. הפרספקטיבה אשר מתבססת על ידע וניסיון עשיר רואה בדרך הטבעית מארג הדורש שינוי ושיפור בהיבטים רבים. אנו עושים זאת דרך חיזוק המערכת החיסונית, תמיכה גופנית, פיזיותרפיה, הנחיות לפעילות גופנית, ניקוי רעלים דרך תזונה נכונה, שיפור דרמטי בבעיות השינה, בהיבט הפנימי דרך מיצוי צמחים טבעיים ייחודיים בכמוסות, מיצויים וחליטות. מותאמת לאורח חייו של האדם.  

רוצים לקבל מאיתנו מידע נוסף על אבחון וסיוע בדרך הטבעית?
לשיחת ייעוץ טלפוני - השאירו פרטים, וניצור עמכם קשר מיידי!

 

 

לפגישת אבחון וייעוץ עם טל איתן CL.H
צרו קשר עכשיו!

חשוב לעיין!

ההסברים מסתמכים על גישות הרבליסטיות מסורתיות. להדגיש שהמידע המובא אינו המלצה רפואית מוסמכת ובכך אין אנו מנחים את הציבור לשימוש רפואי ואין אנו ממליצים או מנחים לשינוי או להעדר נטילה של תרופה מכל סוג.
ההסבר אינו תחליף לייעוץ רפואי אישי או אחר.
נשים בהיריון, נשים מניקות, ילדים, אנשים החולים במחלות כרוניות, הנוטלים תרופות מרשם, מבוגרים וקשישים – חשוב להיוועץ ברופא לפני השימוש.

המונח “צמחי מרפא” באתר ובכל הסבר מתייחס אך ורק להגדרה הידועה והמקובלת ברפואת הצמחים המסורתית.
כל צמח מרפא חייב התייחסות קיומית רחבת היקף בדומה לתנועה, תזונה, שיטות ייצוב ועוד. מתוך כך, אין אנו משווקים בחנויות, פארמים או דרך חנויות אינטרנטיות, כי אם דרך הנחיה בקליניקה והבנת הבעיה כטיפול משלים וטבעי. 

לייעוץ טלפוני ומידע נוסף על אבחון וסיוע בדרך הטבעית
השאירו פרטים עכשיו - וניצור עמכם קשר מיידי!
קולגן פורטה פלוס
בשילוב עם חומצה היאלורונית וויטמין C
מבית היוצר של "צוף צמחים"
הימנעו מטיפולים וכדורי מרשם מסוכנים!
חיפוש
המלצות מלקוחות:
מאמרים ומוצרים אחרונים
גלילה לראש העמוד

פנו אלינו

דילוג לתוכן