קרוהן

הדרך הטבעית המסייעת והמשלימה – תנועה, יציבה, תזונה, מיצוי צמחים טבעיים, תוספי תזונה, הנחיות קיומיות וסיוע בקליניקה כחלק מהטיפול הקונבנציונאלי.

מחלת קרוהן הינה דלקת כרונית הפוגעת במעיים. המחלה מתפתחת בדפנות המעיים, בעיקר בחלק התחתון של המעי הדק המכונה גם המעי העקום (ILEUM) ותחילת המעי הגס.

לעיתים מופיעה המחלה גם בחלקים נוספים של דרכי העיכול – החל מהפה ועד לאזור פי הטבעת. מחלת קרוהן הפכה להיות נפוצה בעיקר בארצות מערביות ומתגלה באופן די שווה אצל גברים ונשים.

מחלת קרוהן מתגלה במהלך גיל ההתבגרות וגם לאחריו ונפוצה בדרך כלל לפני גיל 30 ובין הגילאים 8-25. יש והסימפטומים מופיעים פעם אחת ונעלמים אך אצל רוב האנשים מתפתחת מחלה כרונית המתפרצת מדי שבועות וחודשים.

השאירו פרטים עכשיו - וניצור עמכם קשר מיידי!
השאירו פרטים עכשיו - וניצור עמכם קשר מיידי!

מחלת קרוהן הינה תופעה אשר חייבת התייחסות קלינית רצינית וזאת דרך סיוע טבעי הוליסטי לשם יצירת תהליך מונע עמוק הנוגע ביסודות התופעה ולא רק בתופעות הסימפטומטיות.

הדרך הטבעית לקרוהן בצוף צמחים

מחלת קרוהן נגרמת מתוך היבטים מולטיפקטוריאלים (תסמינים הנובעים מסיבות רבות), לפיכך הדרך הטבעית ב”צוף צמחים” נוקטת באסטרטגיה הטבעית ההוליסטית. באמצעות גישה טבעית לזכור שהמחלה נפוצה באזורי שפע ונדירה בחברה ”פרימיטיבית”. המחלה התגלתה בארצות הברית באמצע המאה העשרים וזאת דרך עלייה רבה בצריכה המערבית הקלוקלת.

הדרך הטבעית תשולב ותסייע, ללא ספק.

תחתית הטופס

תסמיני מחלת קרוהן ותסמינים הנובעים מסיבוכי המחלה

 • התרחשות דלקתית המלווה בכאב ורגישות בחלק הימני התחתון של הבטן
 • כאבי בטן
 • שלשול כרוני – מספר רב של פעמים ביום לעיתים ללא שליטה
 • עלייה בחום
 • תאבון ירוד או משתנה בתדירות
 • מגמה של ירידה במשקל
 • דיספסיה – בחילות, צרבות, מלאות בבטן, גזים וכאבים
 • פצעים בפה ובפי הטבעת
 • עייפות כללית
 • כאבי ראש
 • אנמיה

תסמינים הנובעים מסיבוך במחלת קרוהן

 • חסימות מעיים אקוטיות
 • תסמינים של עוויתות בדופן המעיים
 • התנפחות הבטן
 • עצירות והקאות
 • כיסי זיהום הגדושים במוגלה (מורסות)
 • התנקבות המעיים
 • ניתוח לטיפול פנימי במחלה
 • סיכון ללקות בסרטן המעי הגס
 • פיסורות ברפידת הקרום הרירי של פי הטבעת
 • קשר להפרעות בכיס המרה
 • ספיגה לקויה של חומרי יסוד מזינים
 • התפתחות של דלקת מפרקים (שגרונית)
 • דלקת בלובן העין
 • קשרירי עור היוצרים דלקות בזרועות וברגליים
 • סוגים של פצעי עור בגוון כחול – אדום המכילים מוגלה

הגורמים למחלת קרוהן

מחלת קרוהן, שהינה מצב דלקתי של המעיים, מתבטאת בדופן המעיים, אך לרוב מתגלה בחלקו הנמוך של המעי הדק והמעי הגס. המחלה גם יכולה להתגלות בחלקים נרחבים של מערכת העיכול מהפה ועד לאזור פי הטבעת. המחלה מתגלה בין הגילאים 8-25 וסיבותיה המדויקות מעורפלות. מתוך כך נוטה הרפואה הקונבנציונאלית לציין מספר סיבות המהוות יסוד להתפתחות המחלה שאותן אפרט בהמשך והן מהוות את היעד העיקרי של הדרך הטבעית ב”צוף צמחים”.

הסיבוך האפשרי מהפרוגרסיביות של התופעה יכול להוביל להתערבות כירורגית ולבעיות קשות נוספות.

 • יסוד גנטי – עדיין אין מחקר ברור המציין נתון גנטי למחלה אך ידוע שהמחלה תוקפת יותר (פי חמישה) יהודים וכן ב- 20-40% מתגלה המחלה במשפחה.
 • גורמים רעלניים וזיהומיים – הגוף נחשף לרעלים רבים וזאת דרך מקור חיצוני ומטבוליזם פנימי לקוי. וכן סוגים שונים של מיקרואורגניזמים המהווים יסוד פוטנציאלי למחלה.
 • העדר עצימות חיסונית – מערכת החיסון, במצבה הטבעי, מהווה את חומת המגן להתפתחותן של בעיות בדומה לקרוהן. יש כיום הוכחות מדעיות ברורות על מערכת חיסון לקויה אצל הלוקים בתסמונת קרוהן.
 • תזונה לקויה מתוך סטטיסטיקה ומחקרים ברורים שהמחלה נדירה בתרבויות פרימיטיביות אשר תזונתן מתבססת על מזון מלא ולא מעובד לכן ניתן להבין את אחד היסודות החשובים לטיפול במחלה – תזונה. את מחלת קרוהן לא הכירו בארצות הברית עד לאמצע המאה ה-20 אך לאחר התפתחות צריכת המזון המעובד והלקוי הופיעה המחלה. אין ספק ששכיחות המחלה נוסקת בתרבויות מערביות, שהרי המזון מהווה יסוד עיקרי לסביבת המעיים. תזונה לא נכונה משמשת יסוד ודאי לקרוהן.
 • רדיקלים חופשיים מסייעים להתפתחותן של מחלות רבות וכן גם מחלות מעיים. לפיכך העצמת הנוכחות של האנטיאוקסידנטים, כשלב בטיפול, חשוב וזאת דרך תוספים לתקופה קצרה.
 • מחסורים ברכיבי תזונה – לציין שהמחסור ברכיבי תזונה חיוניים גבוה אצל חולי קרוהן, בדומה למחסור בברזל, רמה נמוכה של ויטמין B12 בנסיוב, רמה נמוכה של אשלגן, רמה נמוכה של אבץ ועוד.
 • מתח פנימי – המתח הפנימי מהווה יסוד חשוב לכל הפרעות המעיים בעוד שעצם התפרצות המחלה מהווה גורם נוסף היוצר מתח קיומי רב.
 • פעילות גופניתהפעילות הגופנית משפרת את פעילות המעיים, יוצרת סירקולציה דמית החשובה לאזור, משפרת את יכולת הלב לספק דם אל אברי הגוף, משמשת מכשיר חשוב לניקוי רעלים דרך הריאות והעור ומפיגה מתחים. העדרה משמש יסוד להאצת המחלה.

לסיכום, הגורמים הנ”ל מהווים את יעד הסיוע העיקרי וסקירה מעמיקה שלהם יכולה להבהיר לנו את החשיבות של תהליך המניעה אך גם את הקשיים העלולים להתלוות למערך הסיוע. הקשיים הינם ההכרח ליצור שינוי רדיקלי באורח החיים, אך חייבים לקחת התחייבות לשינוי!!!

כך ניתן יהיה להתגבר על המחלה ועל תופעות הלוואי הקשות שעלולות להתפתח מתסמיניה.

תשאול מהווה יסוד חשוב להבחנה וזאת דרך התסמינים אשר צוינו והאופן בו הם מתבטאים אצל המטופל. בכל פעם שתלונה על בעיות של שלשול, עוויתות בבטן וכן יציאה דמית הופכת לחוזרת ונשנית יש להתייחס לנתונים אלו כיסוד למחלה דלקתית במעיים.

בבדיקת דם ניתן לזהות אנמיה ומספרים גבוהים של תאי דם לבנים. כמו כן מתגלה רמה נמוכה של החלבון אלבומין ויסודות נוספים להבחנת הדלקת.

ניתן לבצע בדיקת חוקן בריום לגילוי קרוהן ואף קולונוסקופיה. במקרים נוספים נעשית ביופסיה אשר משמעותה הסרה של דגימה רקמתית.

גם בדיקה טומוגרפית ממוחשבת (CT) מהווה יסוד לבירור מחלת קרוהן.

הקשר בין מחלת קרוהן לבין מצבים אוטואימוניים אחרים

חלק מהמטופלים עם מחלת קרוהן סובלים במקביל גם ממצבים אוטואימוניים אחרים, כגון דלקת מפרקים (ארתריטיס), פסוריאזיס או מחלות בלוטת התריס. ישנו קשר אפשרי בין הפרעות אוטואימוניות שונות, ומנגנונים דלקתיים משותפים העשויים להיות מעורבים. בצוף צמחים, אנו מתייחסים לחולי קרוהן באופן הוליסטי, ובוחנים גם מצבים בריאותיים נוספים שעשויים להשפיע או לנבוע מהמחלה. הטיפול שלנו מותאם אישית לפרופיל הרפואי הכולל של המטופל, מתוך הבנה שיש לטפל בגוף כמכלול.

אתגרים חברתיים ותעסוקתיים בהתמודדות עם מחלת קרוהן

מלבד הקשיים הפיזיים, מטופלים עם מחלת קרוהן נאלצים לא פעם להתמודד עם אתגרים חברתיים ותעסוקתיים. הצורך לשהות בקרבת שירותים, החשש מתקופות ההתלקחות של המחלה והעייפות הכרונית, עלולים להקשות על השתלבות מלאה בחיי החברה והקריירה.

שיתוף פעולה עם הרפואה הקונבנציונאלית

למרות היתרונות הרבים של הרפואה הטבעית והמשלימה, חשוב להדגיש כי איננו ממליצים לזנוח את הטיפול הקונבנציונאלי. הגישה שלנו בצוף צמחים הינה לשלב את הידע העתיק של הרפואה הסינית והצמחי מרפא עם הטכנולוגיה והמחקר המודרניים. אנו עובדים בשיתוף פעולה עם רופאים קונבנציונאליים ומעודדים את מטופלינו להיות בקשר רציף עם הגסטרולוג המטפל. המטרה היא למצוא את האיזון הנכון עבור כל מטופל, תוך התחשבות במצבו הספציפי.

פיתוח תכנית אישית וליווי צמוד

אנו מבינים כי כל מטופל הוא עולם ומלואו, ולכן איננו מאמינים בפתרונות גנריים. צוות המומחים שלנו, בראשותו של טל איתן, בונה עבור כל מטופל תוכנית טיפולית אישית, המותאמת למצבו הרפואי, אורח חייו והעדפותיו. התוכנית משלבת בין מיצויי צמחים, תוספי תזונה, שינויים תזונתיים, פעילות גופנית מותאמת וטכניקות נוספות. לאורך כל הדרך, אנו מעניקים ליווי צמוד, מעקב אחר ההתקדמות ותמיכה מקצועית ואישית. המחויבות שלנו היא ללוות את המטופלים עד להשגת איזון ושיפור משמעותי באיכות החיים.

הטיפול הקונבנציונאלי

נכון להיום יש דרך ברורה לריפוי מחלת קרוהן ברפואה הרגילה אך משתמשים באסטרטגיות טיפוליות ספציפיות להפחתת הדלקת ולהקלה סימפטומטית. במקרים רבים נוטל החולה תרופות מסוג אנטי כולינרגיות, קורטיזון, סטרואידים ואף תרופות אנטיביוטיות בעלות טווח רחב של פעולה. אין ספק שתרופות מסוג קורטיקוסטרואידיות מפחיתות באופן משמעותי את הסימפטומים השונים אך יש לזכור היטב שהשימוש בקורטיקוסטרואידים ובשאר התרופות הקונבנציונאליות עלול ליצור תופעות לוואי.

אסטרטגיית הדרך הטבעית בצוף צמחים

קיים קשר הדוק בין תזונה לקויה העשירה בשומנים רווים, מזונות מעובדים ורכיבים לא טבעיים לבין מחלת קרוהן.

כמו כן קיים קשר הדוק בין מצבים של אלרגיה למזון, רדיקלים חופשיים במזון, חסרים תזונתיים ואורח חיים לא בריא כמו עישון ואלכוהול לבין התפתחות המחלה.

בהיבטים המנטאליים אנו נתקלים בקשר ישיר הנובע מקורלציה בין מתח נפשי וחוסר שקט פנימי לבין התפתחות המחלה.

סיכום מחלת קרוהן

הדרך הטבעית ב”צוף צמחים” מנחה לשיפור משמעותי במחלת קרוהן דרך מיצוי צמחיים טבעיים, תזונה, מגע, דיקור ותוספי תזונה. הגישה ההוליסטית מהווה תמיכה סימפטומטית אך נוגעת גם ביסודות אשר גרמו להתפתחות המחלה. אין ספק שעמידה במטלות תגרום לסיוע בשיקום, הקלה ועוד וכל זאת ללא תופעות לוואי.

בצוף צמחים אנו מקפידים על מערך יסודי תוך מעקב, שינוי תזונתי, ייעוץ בלתי פוסק ופגישה שבועית עד להשגת היעדים.

שאלות ותשובות נפוצות על מחלת קרוהן והטיפול הטבעי בצוף צמחים

הסימפטומים העיקריים כוללים כאבי בטן, שלשולים תכופים (לעתים עם דם), ירידה במשקל, עייפות ונמיכות. סימפטומים נוספים עשויים לכלול חום, דלקות מפרקים, פצעים בפה ובפי הטבעת.

מחלת קרוהן יכולה להופיע בכל גיל, אך לרוב מאובחנת לראשונה בגילאי 15-30. קיימת עלייה נוספת בשכיחות המחלה סביב גיל 60-50.

קיים מרכיב גנטי למחלה, כלומר סיכוי מוגבר לחלות בקרב בני משפחה מדרגה ראשונה של חולי קרוהן. עם זאת, מרבית החולים הם המקרה הראשון במשפחה, מה שמצביע על גורמים נוספים מלבד גנטיקה.

האבחון מתבצע על סמך שילוב של סימפטומים, בדיקות דם, בדיקות דימות (כגון CT או MRI) וקולונוסקופיה עם ביופסיה של רקמת המעי. לעתים נדרש תהליך אבחוני ממושך כדי לאבחן בוודאות את המחלה.

לא. אנו רואים בטיפול הטבעי כתוספת חשובה וכמשלים לטיפול הרפואי הסטנדרטי. אין אנו ממליצים לחולים להפסיק טיפולים תרופתיים ללא התייעצות והמלצה של הרופא המטפל. הגישה שלנו היא לעבוד בשיתוף פעולה עם הרפואה הקונבנציונלית, ולא להחליף אותה.

הגישה שלנו מבוססת על מספר עקרונות מרכזיים: אבחון מעמיק והבנה של הגורמים האישיים למחלה, שימוש במיצויי צמחים טבעיים להפחתת דלקת ולאיזון המערכות בגוף, התאמה אישית של תוכנית טיפול הכוללת המלצות תזונתיות ואורח חיים, וליווי ותמיכה לאורך כל הדרך. אנו מאמינים בראייה הוליסטית של המטופל, ובמתן מענה כולל למצבו הגופני, הנפשי והרגשי.

משך הטיפול תלוי בחומרת המחלה, במצב הבריאותי הכללי של המטופל ובמידת ההיענות שלו לשינויים הנדרשים. בדרך כלל, אנו רואים שיפור ניכר תוך כמה חודשים של טיפול, אך לעתים נדרש זמן ממושך יותר להפוגה מלאה של המחלה. חשוב להבין שהתהליך הוא הדרגתי, ודורש התמדה ומחויבות מצד המטופל. אנו מלווים את המטופלים שלנו לאורך כל הדרך, ומספקים תמיכה גם בתקופות של מעידות או קשיים.

ככלל, ניתן ליישם את הטיפול הטבעי בכל שלבי המחלה. עם זאת, אנו מתאימים את הגישה הטיפולית למצבו הספציפי של המטופל. במצבים חריפים או מורכבים במיוחד הדגש הוא על טיפול בהתלקחויות ומניעת סיבוכים. עם התייצבות המצב, מתאפשר יישום נרחב יותר של עקרונות הרפואה הטבעית, מתוך מטרה לשפר את איכות החיים ולמנוע התלקחויות נוספות של המחלה.

רוצים לקבל מאיתנו מידע נוסף על אבחון וטיפול טבעי?
השאירו פרטים עכשיו - וניצור עמכם קשר מיידי!

טיפול טבעי בקרוהן, מחלקת קרוהן, טיפול בקרוהן באמצעות רפואה טבעית - צוף צמחים

לפגישת אבחון וייעוץ עם טל איתן CL.H
צרו קשר עכשיו!

חשוב לעיין!

ההסברים מסתמכים על גישות הרבליסטיות מסורתיות. להדגיש שהמידע המובא אינו המלצה רפואית מוסמכת ובכך אין אנו מנחים את הציבור לשימוש רפואי ואין אנו ממליצים או מנחים לשינוי או להעדר נטילה של תרופה מכל סוג.
ההסבר אינו תחליף לייעוץ רפואי אישי או אחר.
נשים בהיריון, נשים מניקות, ילדים, אנשים החולים במחלות כרוניות, הנוטלים תרופות מרשם, מבוגרים וקשישים – חשוב להיוועץ ברופא לפני השימוש.

המונח “צמחי מרפא” באתר ובכל הסבר מתייחס אך ורק להגדרה הידועה והמקובלת ברפואת הצמחים המסורתית.
כל צמח מרפא חייב התייחסות קיומית רחבת היקף בדומה לתנועה, תזונה, שיטות ייצוב ועוד. מתוך כך, אין אנו משווקים בחנויות, פארמים או דרך חנויות אינטרנטיות, כי אם דרך הנחיה בקליניקה והבנת הבעיה כטיפול משלים וטבעי. 

לייעוץ טלפוני ומידע נוסף על אבחון וסיוע בדרך הטבעית
השאירו פרטים עכשיו - וניצור עמכם קשר מיידי!
קולגן פורטה פלוס
בשילוב עם חומצה היאלורונית וויטמין C
מבית היוצר של "צוף צמחים"
הימנעו מטיפולים וכדורי מרשם מסוכנים!
Search
המלצות מלקוחות:
מאמרים ומוצרים אחרונים
גלילה לראש העמוד

פנו אלינו

דילוג לתוכן