מנופאוזה – גיל המעבר אצל נשים

גיל המעבר הינו מושג מתעתע. קשה לקבוע את הזמן האופייני לגיל זה וזאת מתוך היותו אינדיבידואלי. גיל המעבר מאופיין בתסמינים פיזיים ונפשיים מגוונים המתגלים בין גילאי 40 ( פחות שכיח) לבין 45-50. התסמינים מתגלים בעת שהאיזון ההורמונאלי מופר וכן היפסקות הדרגתית וסופית של המחזור החודשי.

חשוב לציין שגיל המעבר הינו גיל הפסקות הפוריות, דבר הגורם לאי איזון הורמונלי. האיזון מופר בין שתי מערכות בגוף: ההורמונים של בלוטת יותרת המוח ( היפופיזה) וההורמונים הנמצאים באברי הרבייה המכונים אסטרוגן ופרוגסטרון. כאמור, ההתמרה בפוריות ובחוסר האיזון ההורמונאלי מתחילה בין גילאי 45-50. השחלות בגילאים הללו מייצרות פחות הורמונים נשיים ובכך נוצר ליקוי במחזור החודשי וזמני הביוץ. בשלב מסוים פוסק המחזור החודשי לחלוטין, דבר הגורם להיווצרותם של תסמינים רבים. כאשר השחלה מאבדת מהפונקציונאליות הטבעית שלה מבקש הגוף ליצור המשך ייצור הורמונים בדומה לאסטרוגן דרך האדרנל.

כאשר ייצור ההורמונים הנשיים פוחת נגרמת עליה בשני ערכים חשובים: L.H ו- FSH שהינם הורמונים הנוצרים בבלוטת יותרת המוח. בלוטה זו מבקשת ליצור כמות רבה יותר של הורמונים נשיים. גיל המעבר יוצר בעיות ותסמינים,לעיתים  קשים מאוד אשר פוגעים קשות בחדוות הקיום של האישה.

תחילה חשוב לי להעניק הסבר על הטיפול הקונבנציונלי העתיר בתופעות לוואי

חשוב להימנע!!!  

1. הטיפול הקונבנציונלי – טיפול בהורמונים סינטטיים

ראשית אציין שקיימת הסכמה כלל עולמית ומחקרית בדבר הסכנה הטמונה בשימוש בהורמונים קונבנציונליים לטיפול במנופאוזה. לאחרונה ניתן מסר מקצועי דרך האגודה לרפואה משפטית וזאת דרך ” נייר עבודה” לרופאי המשפחה בארץ בכך שעליהם להקפיד למנוע מנשים נטילת הורמונים סינטטיים וזאת מעצם הסכנה לסרטן השד. גם בהתכנסות של האיגוד הפנימי המקדם רווחה ובריאות אצל נשים בישראל ניתנה קביעה ברורה להימנעות מטיפול הורמונאלי סינטטי למנופאוזה. הם גם מקפידים לציין שרק במצבים קשים מאוד יש לשקול לתת הורמונים אך ברמה מידתית. הטיפול ההורמונאלי עושה שימוש בהורמון תחליפי. טיפולים אלו נועדו ליצור השלמה של החסר ההורמונאלי בגוף.הטיפול ההורמונאלי מכונה HRT שהינו HORMON REPLACEMENT THERAPY והינו מהווה את פרוטוקול הטיפול לנשים במצבי מנופאוזה ( תסמונת גיל המעבר) או במצבי פרי מנופאוזה שהינו תהליך המתחיל עוד לפני המנופאוזה. הטיפול בהורמונים אלו מבקש למנוע תסמינים קשים. חשוב לציין שהטיפול ההורמונאלי החליפי ( HRT) הינו מלאכותי.הטיפול ההורמונאלי הרגיל מהווה סכנה ברורה ומוחשית. קביעה זו הינה קביעה כלל עולמית ונתמכת על ידי מחקרים רבים.

2. הטיפול בהורמונים חלופיים מסוכן!

כאמור, הטיפול בהורמונים הללו עלול לגרום לנזקים קשים. ההורמונאליים החלופיים מהווים יסוד להיווצרותו של סרטן השד, שבץ, כרישי דם ועוד. חשוב לציין שארגון הבריאות האמריקאי וזאת דרך וועדות של מומחים בעלי שם ממליץ לנשים הסובלות מתסמיני גיל המעבר להימנע מנטילת הורמונים או לחילופן ליצור תהליך טיפול קצר ביותר. ועדת הבריאות האמריקאית טוענת כי נטילת תכשירים חלופיים המכילים אסטרוגן, פרוגסטרון שהינם הורמוני המין הנשיים גורמים לשבץ, קרישי דם, מחלות בשלפוחית השתן, לקויי זיכרון, סרטן השד ועוד.

בכתב העת ANNALS OF INTERNAL MEDICINE פורסמו ממצאים של כ-70 מחקרים מאז שנת 2000 המבהירים שנטילת הורמונים בגיל המעבר מסוכנת.תהליך זה, על פי כתב העת, מגביר בעשרות אחוזים את הסיכון למחלות קשות ולגרום למוות.

הסכנה בנטילת תרופות, כך קבעו המחקרים, עולה בהרבה על התועלת שהן מעניקות. המלצת המחקר המתפשרת הינה נטילה לזמן קצר ביותר

הטיפול ההורמונאלי הינו סינטטי או טבעי ( אך אינו צמחי מרפא) וניתן בכדורים או באמצעות משחה ונרות.ארגון הבריאות העולמי קבע זאת לאחר מחקר מקיף שתופעת הלוואי אינו כולל רק הסיכוי להתקפי לב, שבץ, קרישי דם הנובעים מתהליך זה כי אם עשרות אחוזים לסיכוי לחלות בסרטן השד.לאחר שפורסמו תוצאות המחקר פסקו רופאים רבים ברחבי העולם לתת הורמונים ובכך התחילה ירידה דרמטית בתחלואה ובסרטן השד.מחקר נוסף נערך באגודה האמריקאית לסרטן והתגלה שבעת ירידה בנטילת הורמונים חלה גם ירידה של כ-20%-10% בשכיחות סרטן השד.

כיום רוב רובם של ארגוני הרופאים והמרפאים בעולם ביניהם האגודה הקרדיולוגית האמריקאית לרפואה מתנגדים לשימוש בהורמונים. וודאי שמחקרים רבים סותרים את הטענות הללו אך משום מה תמיד נמצא את הקשר בין המחקר לחברת התרופות המשווקת הורמונים אלו. יש להימנע מנטילת הורמונים, זה אכן מסוכן!! אך יש תחליף מנצח, מוביל ובריא דרך צמחי מרפא ייעודים.

מנופאוזה – המשך הסבר

כאמור, השינוי ההורמונאלי בקרב נשים מופיע בקשת גילאים רחבה ולכן שונה מאישה לאישה. לציין ששינויים הורמונאליים בגיל המעבר, אך גם במהלך השנים מהווה נתון קיים רב משמעות ודרמטי לכל אישה הן בכל הקשור לחדוות קיומן אך וודאי בכל הקשור לבריאותה. קשת הגילאים הממוצעת לשינוי הורמונאלי בגיל המעבר הינו בין 45 ל 50. יש והגיל מוקדם יותר וזה מותנה בגורמים ותנאים רבים. השינויים ההורמונאליים בשלב המנופאוזה נובעים מתהליכים טבעיים בהיבט הביוכימי, פיזיולוגי וטבעי במערכת ההורמונאלית הנשית. מתוך כך קיימת הידרדרות ניוונית ותפקודית של השחלות ובכך כושר הייצור של הורמוני המין הנשיים, אסטרוגן ופרוגסטרון, פוחת עד לניוון כמעט מוחלט. מצב זה גורם לפגיעה בהתפתחות של רקמת רירית הרחם והיפסקות, לעיתים מוחלטת, של תהליך הווסת ( המחזור החודשי). בהמשך ובמקביל נוצרת האטה או ניוון של התהליך ההורמונאלי שמקורו ביותרת המוח וכן בבלוטות האדרנל והשחלות ובכך המוח מגביר את ייצור ההורמונים שהינם LH ו FSH בכמויות לא מבוקרות מתוך מטרה לא מאוזנת ליצור העצמה של השחלות המתנוונות. וודאי שהשחלות הן רקמה דינמית ופעילה גם לאחר היפסקות הווסת וזאת דרך תפקוד רב מערכתי , סינרגי ובהתהוות תלויה.

היות והשינויים ההורמונאליים מהווים חלק ממצב רב מערכתי פיזיולוגי, ביוכימי ומוחי אין הן משפיעים רק על מערכת הפריון והמין של האישה כי אם וחשוב מאוד להדגיש זאת,על כל מערכות גופה ואפיוני קיומה. השינוי ההורמונאלי יוצר תחושות, לעיתים קשות, של אי איזון כללי, העדר בטחון בתפקוד גופן, פגיעה מטבולית, אי איזון נפשי ואף פגיעה באיזון התפקוד ההורמונאלי הכללי בדומה לבלוטת התריס.

השינוי והעדר האיזון ההורמונאלי פוגע גם בחדוות החיים, גורם למצבי לחץ, דכאון, עקה, דכדוך, חרדות, תשישות, עייפות וגלי חום. השינויים הינם רב מערכתיים, לעיתים קשים יותר ולעיתים פחות. רבים מאוד ונוגעים בכל קשת החיים.

 • היפסקות המחזור
 • אי סדירות של המחזור
 • גלי חום קשים
 • הזעת גוף וחלקי גוף
 • התפתחות של רגישות יתר לחום או קור
 • שינוי בתחושה בשדיים
 • ירידה בחשק המיני
 • שינוי הרגלי אכילה
 • מצבים של יובש בנרתיק
 • פטרת וצריבה וגינאלית
 • שינוי ואי סדירות בפעימות הלב
 • אוסטאופורזיס
 • נימול גפיים
 • ליקויים מנטאליים

תסמיני אי איזון נפשי

 • חרדות
 • פעימות לב
 • רעד
 • תחושה קשה ברום הבטן
 • קשיי נשימה
 • מצבי עקה
 • חוסר סבלנות
 • עצבות
 • אי שקט נפשי
 • דאגות
 • התערערות נפשית
 • תוקפנות
 • מופנמות
 • חוסר מוטיבציה
 • כאבי ראש ומיגרנות
 • תשישות קשה
 • עלייה במשקל
 • תת פעילות בבלוטת התריס
 • אינסומניה

דיספפסיה (מיחושים עיכוליים)

 1. כאבי בטן
 2. בחילות
 3. הקאות
 4. צרבות
 5. נפיחות בבטן
 6. תחושה קשה וכאב ברום הבטן
 7. עצירות

תסמינים נוספים:

 • בעיות עור
 • בעיות לב
 • לחץ דם
 • התפתחות סכרת

תהליך המנופאוזה מהווה גם בסיס להעצמה של תסמינים, לקויים, מצבי אי איזון וכדומה שהתפתחו במהלך השנים ובכך מחריפים את עוצמתו בעת השינויים ההורמונאליים. לציין גם שהשינויים ההורמונאליים יוצרים אי איזון מטבולי וכן ערכי שומנים גבוהים בדם, פגיעה באיכות הכבד ועוד.

בתקופת גיל המעבר קיימים מספר שלבים

שלב הפרה – מנופאוזה

התהליך מלווה בתסמינים מועטים או ללא תסמינים. קיימת עדות לתחושות מסוימות “שמשהו קורה” אין עדיין בעיה בפוריות ויש התחלה של שינויים נפשיים ועוד.

שלב הפרי – מנופאוזה

תהליך זה הינו ארוך יותר ואכן מכיל את התסמינים השונים תוך העצמה של אי סדירות המחזור,שינוי בעוצמת הדימום ועוד.

שלב הפוסט – מנופאוזה

שלב זה מתחיל לאחר סיום המחזור ועשוי להימשך חודשים ושנים. בשלב זה התסמינים הופכים לדומיננטיים בדרגות חומרה שונות.

הטיפול הטבעי במנופאוזה תסמונת גיל המעבר ואי איזון הורמונאלי

הטיפול דרך צמחי המרפא הייחודים של צוף צמחים

צמחי המרפא מהווים כלי דרמטי, מדהים ורב מערכתי לטיפול בגיל המעבר ואיזון הורמונלי. הצמחים מוגדרים כפיטואסרוגנים שהינם רכיבים דמוי אסטרוגן וזאת דרך המבנה הייחודי שלהם. צמחי המרפא האורגניים המכילים את הרכיבים ההורמונאליים נחקרו רבות והתגלו כבעלי אפקטיביות וטיפול ממוקד בתסמיני גיל המעבר.

מחקרים רבים הוכיחו את רמות הפעולה הגבוהות של צמחי המרפא המכילים פיתטואסטרוגנים לטיפול בתסמינים השונים אשר פורטו. צמחים אלו הינם צמחים המיועדים לנשים בלבד וזאת מתוך מסורת עתיקת יומין אך דרך מחקרים מערביים ארוכי טווח. במהלך השנים האחרונות נחקרו הצמחים והפכו לכלי קליני חשוב המהווה תחליף לטיפול ההורמנלי הרפואי. הצמחים מהווים יסוד לטיפול רב מערכתי בדומה לטיפול הורמונאלי, אדפטוגני, מייצבים, מחזקים ועוד. צמחי המרפא מעניקים שלווה פסיכו פיזית החשובה מאד הן לאיזון ההורמנלי אך גם להשלכות העדר האיזון.

הטיפול הטבעי

אנו מתבוננים בשלם ולכן חשוב לנו להתאים באופן ייחודי את הטיפול בצמחי המרפא בהתאמה אישית וזאת לאחר אבחון מעמיק שהרי ההיבט האישי הינו החשוב מכל. אנו כוללים בטיפול תסמינים נוספים ומעיקים ומעניקים את האופרציות הקליניות לשאר התסמינים יינתן טיפול טבעי למערכת העיכול, מערכת העצבים, מערכת הנשימה, המערכת ההורמנלית וכן בכל הקשור לכאבי שלד ומפרקים, שרירים וגידים. בהיבט ההורמונאלי, ניצור איזון ובכך נבטל את התסמינים המעיקים שהוזכרו. הטיפול בצמחי מרפא את הבעיה ותסמינה והינו נטול כל תופעות לוואי, טבעי, אורגני ורב  מערכתי.

הטיפול בצמחי מרפא מהווה את הנתיב היעיל והחשוב מכל. ההצלחות דרך מרפאתנו רבות והערך המוסף של הטיפול במנופאוזה מהווה בסיס לתועלת רבה ודרמטית לגוף ולחדוות הקיום

יעדי הטיפול בתופעות גיל המעבר – רפואת הצמחים בצוף צמחים 

לציין ששינויים הורמונאליים הינם תהליכים מורכבים ומהווים בסיס פיזיולוגי,הורמונאלי,ביו כימי ועצבי. יעדה של רפואת הצמחים בצוף צמחים הינה טיפול רב מערכתי מעמיק, מקיף ורחב הנוגע בפונקציות השונות בגוף האישה. מטרתו, היפטרות ומיגור התסמינים וכן מתן איזון הורמונאלי מקיף.

חשוב ליצור התמקדות קלינית במערכות גיל שונות בדומה לכבד, מערכת העיכול, המערכת האורולוגית, מערכת העצבים ועוד. החשוב מכל הינו התאמה אישית ללא תרופות מדף שהרי קיים הבדל מהותי ודרמטי בין אישה לאישה. לכן, הרכישה של פורמולת פטנט מבית טבע לחלוטין אינה מרפאה.

פרוטוקול טיפול מערכתי

טיפול ישיר במערכת הנשית וההורמונאלית

כפי שציינתי, קיים חוסר איזון מובהק במערכת ההורמונאלית ולכן צמחי המרפא יאזנו ויחזקו את המערכת ההורמונאלית הנשית לתפקוד מיטבי ויעיל. צמחי המרפא אכן מהווים תמיכה חשובה בתהליך השינוי הטבעי. הצמחים אורגניים, רב מערכתיים ומוגדרים בין היתר כצמחים פיטואסטרוגנים.

הצמחים יעניקו שינוי דרמטי והיפטרות מהתסמינים הקשים תוך מניעה של תופעות לוואי. אנו עושים שימוש בצמחי מרפא רבים בין היתר אציין את הצמחים הבאים:

ועוד צמחי מרפא רבים המותאמים למטופלת.

טיפול ישיר במערכת העצבים באמצעות צמחי מרפא

צמחי המרפא יינתנו לשם היפטרות מבעיות רבות הנובעות מחוסר האיזון ההורמונאלי אשר מקורן במערכת העצבים בכלל ובבלוטת האדרנל בפרט. אי האיזון ההורמונאלי יוצר עומסים רבים על בלוטת האדרנל שהינה גם יצרנית של הורמוני המין.בנוסף, מערכת העצבים הינה הבסיס לכל הנושא הנפשי בדומה לחרדות, אי שקט, דכדוך, ודיכאון וכן תסמינים נוספים בדומה לכאבי ראש, תשישות בעיית קשב ועוד.

הטיפול ברפואת הצמחים דרך צמחי מרפא יעניק תחושה נפלאה של שינוי.

טיפול ישיר במערכת העיכול ובכבד

אין ספק שמערכת העיכול והכבד הינן מערכות חשובות וסימפטומטיות. מערכות אלו, מלבד היותן מוקד למספר רב של תסמינים מעיקים מהוות גם בית גידול לאבני בניה של חומרים ביו כימיים חשובים בדומה לסרוטונין, דופמין וגברא. התסמינים רבים ומעיקים ולכן חשוב להתמקד במערכות אלו. נעשה זאת דרך מגוון של צמחי מרפא המותווים למערכות הללו, שיטות הרפיה, תזונה, דיקור ועוד.

פרוטקול – הטיפול הטבעי

מרפאתנו מעניקה טיפול עמוק, מושכל ומותאם במנופאוזה. אסור ליטול תכשירים ללא הבנה אישית ומעמיקה של תמונת הקיום אצל כל אישה ואישה ומתוך כך פגישת האבחון מהווה גורם בר חשיבות.
הטיפול דרך מרפאתנו ייצור שינוי דרמטי ויעיל ובפרק זמן קצר

נשמח לפגוש אותך בכל עת לייעוץ ואבחון מעמיק. 

לפגישת אבחון וייעוץ עם טל איתן CL.H
צרו קשר עכשיו!

חשוב לעיין!

ההסברים מסתמכים על גישות הרבליסטיות מסורתיות. להדגיש שהמידע המובא אינו המלצה רפואית מוסמכת ובכך אין אנו מנחים את הציבור לשימוש רפואי ואין אנו ממליצים או מנחים לשינוי או להעדר נטילה של תרופה מכל סוג.
ההסבר אינו תחליף לייעוץ רפואי אישי או אחר.
נשים בהיריון, נשים מניקות, ילדים, אנשים החולים במחלות כרוניות, הנוטלים תרופות מרשם, מבוגרים וקשישים – חשוב להיוועץ ברופא לפני השימוש.

המונח “צמחי מרפא” באתר ובכל הסבר מתייחס אך ורק להגדרה הידועה והמקובלת ברפואת הצמחים המסורתית.
כל צמח מרפא חייב התייחסות קיומית רחבת היקף בדומה לתנועה, תזונה, שיטות ייצוב ועוד. מתוך כך, אין אנו משווקים בחנויות, פארמים או דרך חנויות אינטרנטיות, כי אם דרך הנחיה בקליניקה והבנת הבעיה כטיפול משלים וטבעי. 

קולגן פורטה פלוס
בשילוב עם חומצה היאלורונית וויטמין C
מבית היוצר של "צוף צמחים"
לייעוץ טלפוני חינם ומידע נוסף על אבחון וטיפול טבעי
השאירו פרטים עכשיו - וניצור עמכם קשר מיידי!
המלצות מלקוחות:
מאמרים ומוצרים אחרונים
גלילה לראש העמוד

פנו אלינו

דילוג לתוכן