חרלת (סרפדת)

החרלת או שכפי שנהוג לכנותה סרפדת (HIVES) מתגלה בעור בצורה של גבשושיות מוגבהות ונפוחות בעלות אזורים לבנים. הגבשושיות, כאמור, לבנות אך גם צהבהבות וממוקמות על עור אדום ודלקתי. האורטיקריה במהלכה יוצרת תחושה קשה של צריבה (סרפדת) אשר מובילה לגירוי חזק מאוד תוך רצון עז לגירוד. קשה לנבא את מהלכה של התופעה. הפריחה עלולה להתגלות ללא סימנים מקדימים אך גם להעלם. לעיתים חולף זמן רב עד להיעלמותה, הגורמים והתנאים להתפרצותה של הסרפדת רבים וביטוייה הינם תגובה של מערכת החיסון. לציין שהחרלת אינה מהווה סכנה בריאותית חמורה אך גורמת לאי נוחות וסבל רב אשר הופך להיות לעיתים קשה מנשוא בחיי היום יום.

סימפטומים לחרלת URTICARIA

 • אזורי עור מוגבהים ונפוחים
 • פריחה אזורית נרחבת
 • מרכזי פריחה לבנים
 • תחושת גירוד עזה מקדימה להתפרצות
 • נגעי עור גדולים
 • מצבים של נפיחות עור ורקמות המרפדות פתחי גוף
 • גירוד עז
 • התפרצות קבועה במהלך מספר שבועות
 • עור דלקתי (דרמטיטיס)
 • פריחה של הזרועות
 • גבשושיות צהבהבות
 • פריחה של הרגליים
 • נקודה אשר גורמת לגירוי ונעלמת  לאחר זמן קצר
 • פריחה של מרכז הגוף
 • התפרצות פתאומית אך גם והעלמות מהירה של אזורי עור

טבלה – איפיונים שונים של התפרצות המחלה

חרלת ואפיונים שונים של התפרצות המחלה

 

רוצים לקבל מאיתנו מידע נוסף על אבחון וטיפול טבעי?
השאירו פרטים עכשיו - וניצור עמכם קשר מיידי!

 

 

הגורמים לחרלת

התפתחות החרלת נגרמת משחרור מתווכים דלקתיים בתאים המכונים תאי פיטום וכן ממקור של לויקוציטים ובזופילים. תהליך זה נוצר מ-Ige-antigen הגורמים לתאי הפיטום ואחרים לשחרר חומר המכונה היסטמין.

הסימפטומים של מחלת החרלת הינם בעלי תבנית קבועה יחסית אל אף התנאים והגורמים השונים להתפרצות. מתוך זאת חשוב לציין  שאין ליצור קורלציה בין החרלת לסיבה אחת מוגדרת. תאי הפיטום אשר משחררים את ההיסטמין הגורם לתופעות  הנ”ל מפוזרים ברחבי הגוף וממוקמים בסמוך לכלי דם קטנים אשר מצויים בעור.

האורטיקריה (HIVES’WHEALS’URTICARIAׁ)

הינה תופעה הגורמת  להופעת רבדים אדמומיים, מגרדים, צורבים (סירפדיים), מפושטים, נודדים ומוגבלים היטב על שטחי העור. האורטיקריה עשויה להיות מלווה באנגיואדמה שהינה סוג של בצקת מקומית הנובעת מחדירת יתר של נוזלים מחוץ לכלי הדם ומופיעה בדרך כלל באזורי הראש, הפנים, שפתיים רצפת הפה, לוע ,גרון. האנגיואדמה מבטאת את עצמה גם במערכות נוספות בדומה לכאבי בטן, בחילות, הקאות, שלשולים, צרידות, קשיי בליעה ואף לעיתים חסימה אקוטית ומסוכנת של דרכי הנשימה. האנגיואדמה מופיעה במהלך של כ12 עד 36 שעות ונעלמת לאחר שלושה ימים.

הסברים פתופיזיולוגים

אורטיקריה הינה תוצאה של מצבי בצקת תת עוריים אשר נגרמת עקב הרחבת כלי הדם ברמה של ורידים ונימים ושחרור חומרים אשר פועלים על כלי דם בדומה להיסטמין, ברדיקנין וכדומה אשר יוצאים מתאים המכונים תאי פיטום. תהליכים אלו יכולים להיות תגובה של מערכת החיסון אך גם ללא כל קשר לתגובה חיסונית.

אטיולוגיה

אורטיקריה מוגדרת כמחלה אקוטית אשר מהלכה הינו כשישה עד שבעה שבועות. הגדרתה כמחלה כרונית תקפה כאשר היא מתרחשת מעל שבעה שבועות.חשוב לציין שהמצב האקוטי הינו כ 70% והכרוני כ 30%. האורטיקריה האקוטית מהווה תהליך ברור ומובחן יותר ובעלת גורמים משוערים אך לעומתה  האורטיקריה הכרונית נגרמת ע”י גורמים המכונים אדיופתיים, הווה אומר, גורמים ותנאים לא מזוהים וממקור מחלה אוטואימונית. לציין שהאורטיקריה הכרונית עלולה להימשך חודשים ושנים המלווים בסבל רב.

אורטיקריה – גורמים

אורטיקריה אקוטית (עד 7 שבועות)

 1. גורמים אלרגנים דרך מגע או שאיפה.
 2. תרופות בדומה לאספירין.
 3. גירוי פיזי להזעה או חום הנוגע מפעילויות שונות; קור, פעילות גופנית, לחץ מקומי, אור שמש, אמבטיה חמה, הזעה, חום ממקורות שונים, רטט.
 4. גירוי אמוציונאלי – לחץ, חרדה, דכדוך, דאגה, דיכאון.
 5. זיהומים – חיידקים בדומה לסטרפטוקוקוס והליקובקטר פילורי, גורמי טפיליים, גורמים ויראליים בדומה להפטיטיס (A,B,C), מונוקלאוזיס.
 6. אלרגיה למזון.
 7. עקיצות או נשיכות של חרקים.

 גורמים לאורטיקריה כרונית

 1.     מחלה אוטואימונית בדומה לבלוטת התריס וכדומה
 2.     בעיות ממאירות
 3.     אורטיקריה אדיופטית שהינה הופעה בלתי פוסקת של הנגעים ללא גורם ברור
 4.     תרופות
 5.     גירוי אמוציונאלי או פיזי
 6.     הפרעה אנדוקרינית

 גורמים נוספים – כללי

 • תרופות
 • קנדידה מערכתית
 • אלרגיה למזון
 • הצטברות רעלים
 • נטייה אלרגנית
 • נטייה דלקתית
 • פרזיטים
 • בעיות נוירו פסיכיאטריות
 • שינויים הורמונאליים
 • בעיות בתירואיד
 • סוכרת
 • לחץ נפשי

הטיפול הטבעי לחרלת

הטיפול הטבעי במרפאתנו נובע מאיתור הגורמים והתנאים המהווים יסוד להתפתחות המחלה. מתוך כך פגישת האבחון הינה הפגישה החשובה מכל שהרי נתוני הפגישה מהווים היסוד לעיקרי הטיפול. איתור נכון של גורמי המחלה יהווה את עמוד התווך של הריפוי המלא. ההיבט האדיופטי ( גורמים לא ברורים) מעיד על קיום לא מיטבי וסינרגי להופעת המחלה הנובע מאורח חיים.

הטיפול הטבעי חייב למגר כל גורם מזוהה ומהווה הן טיפול סימפטומטי אך בעיקר טיפול עמוק ושורשי למיגור המחלה. האורטיקריה, חשוב לציין, נגרמת הן על ידי מנגנונים אלרגניים אך גם לא אלרגנים. רוב רובם של המקרים האקוטים מתרחשים עקב תגובה אלרגית אך רוב המקרים הכרונים הינם גם בעלי אטיולוגיה אדיופטית או אוטואימונית. הטיפול הטבעי הינו טיפול פנימי וטיפול מניעתי, הטיפול המקומי יכול להקל אך חייב להיות מלווה בטיפול העיקרי שהינו הטיפול הפנימי.

נתיבי הטיפול הטבעי רבים ואולי מוכרים אך חייבים להיעשות באופן מושכל, סינרגי, הוליסטי ורדיקאלי. נתיבי הטיפול יתמקדו בתזונה קלינית טבעית היפו אלרגנית, טיפולים אנטי דלקתיים דרך תוכנית טיפול מושכלת, הקפדה על מיגור מוחלט של הגורמים לאורטיקריה ומתן תכשירים לטיפול פנימי תוך ניקוי רעלים יסודי ואיזון מערכת העיכול.

תהליכי הטיפול ילוו בדיקור סיני מסורתי וטיפולי מגע. חשוב בטיפול ליצור תמיכה, איזון וניקוי של הכבד שכן הכבד הינו איבר מטרה וזאת בעת שמצטברים בגוף רעלים אשר אינם מסולקים כראוי. הצטברות זו מעיקה על הכבד ומשבשת את מערכת החיסון ובכך גורמת לריאקציה אורטיקרית עורית, אינפקציות, הפטיטיס B מוננוקלואידים ומתח נפשי.

הטיפול הקונבנציונאלי

אין ספק שקיימות תשובות קלושות לטיפול הרפואי הרגיל באורטיקריה. הטיפול מתבסס ערב רב של תכשירים אנטי היסטמינים ולעיתים גם תרופות סטרואידיות. השימוש בתרופות הללו יכול לעיתים ליצור דיכוי של הפריחה האורטיקריה  אך לאחר הטיפול תגרם התלקחות חזקה ורבה יותר. אין ספק שהטיפול הרגיל הופך את החולה לקורבן וזאת תוך תופעות לוואי אשר לעיתים עלולות להיות חמורות. אכן כן, אין כל בשורה מיוחדת של הרפואה למחלת האורטיקריה.

חשוב לדעת:

סימנים או ממצאים עלולים להעיד על בעיה חמורה דרך התסמינים הבאים ולכן יש לפנות לקופת החולים או בית החולים.

 •        אנגיודמה – התנפחות של הפנים, שפתיים, לשון, עיניים, סנטר
 •        סטרידור, צפצופים או סימנים למצוקה נשימתית
 •        נגעים כיביים הנמשכים מעל 48 שעות
 •        היבטי חולי מערכתיים- חום, בלוטות לימפה נפוחות, צהבת, כיחשון, הזעה קשה ורעידות.

הטיפול הטבעי בחרלת ודרכי הריפוי ברפואה הטבעית

כאמור, האורטיקריה נגרמת ע”י מנגנונים אלרגיים אך גם לא אלרגים. לציין שרוב המקרים האקוטים מתרחשים עקב תגובה אלרגית או חשיפתית. המצבים הכרוניים הינם בעלי אטיולוגיה אדיופטית או תוצאה של מחלה אוטו אימונית. מתוך כך חשוב לדעת שנתיבים סינרגיים ושינויים זמניים וקבועים באורח החיים חשובים מאוד לריפוי המחלה.

הטיפול הינו סינרגי וכולל טיפול פנימי עמוק דרך צמחי מרפא ייחודיים בכמוסות, מיצוי וחליטת, תזונה קלינית טבעית- היפו אלרגנית , רדיקלית אך תקופתית, טיפולים בקליניקה דרך מגע רפואי, אמצעים מסורתיים, שמני עור ייחודיים ודיקור סיני רב מערכתי, תוספי מזון בדומה לויטמינים, מינרלים וחומצות שומן חיוניות ומגוון הנחיות קיומיות ושיטת הרפיה.

הטיפול המשולב יצור תהליך ריפוי,הקלה ומניעה של מחלת החרלת. תרכובת צמחי המרפא בשילוב עם נתיבי הטיפול תוך שילוב של משחות ושימון העור תמגרנה את התופעה.

חשוב לעיין!

ההסברים מסתמכים על גישות הרבליסטיות מסורתיות. להדגיש שהמידע המובא אינו המלצה רפואית מוסמכת ובכך אין אנו מנחים את הציבור לשימוש רפואי ואין אנו ממליצים או מנחים לשינוי או להעדר נטילה של תרופה מכל סוג.
ההסבר אינו תחליף לייעוץ רפואי אישי או אחר.
נשים בהיריון, נשים מניקות, ילדים, אנשים החולים במחלות כרוניות, הנוטלים תרופות מרשם, מבוגרים וקשישים – חשוב להיוועץ ברופא לפני השימוש.

המונח “צמחי מרפא” באתר ובכל הסבר מתייחס אך ורק להגדרה הידועה והמקובלת ברפואת הצמחים המסורתית.
כל צמח מרפא חייב התייחסות קיומית רחבת היקף בדומה לתנועה, תזונה, שיטות ייצוב ועוד. מתוך כך, אין אנו משווקים בחנויות, פארמים או דרך חנויות אינטרנטיות, כי אם דרך הנחיה בקליניקה והבנת הבעיה כטיפול משלים וטבעי. 

קולגן פורטה פלוס
בשילוב עם חומצה היאלורונית וויטמין C
מבית היוצר של "צוף צמחים"
לייעוץ טלפוני חינם ומידע נוסף על אבחון וטיפול טבעי
השאירו פרטים עכשיו - וניצור עמכם קשר מיידי!
המלצות מלקוחות:
מאמרים ומוצרים אחרונים
גלילה לראש העמוד

פנו אלינו

דילוג לתוכן