מהו אקנה?

תופעה נפוצה ביותר המבטאת עצמה בעיקר באזור הפנים, הגב, אזור החזה והכתפיים שכן באזורים אלו קיים ריכוז רב של בלוטות חלב.

שכיחות המחלה הינה בגיל הנעורים וההתברות ומופיעה יותר אצל בנים.

האקנה וולגריס (חזזית) מופיעה בשכיחות של 60-80% וכאמור,יכולה להופיע בגילאים צעירים ומבוגרים כאחד,אך גם במצבים בדומה להריון וכסימן למחלות פנימיות וטיפולים רפואיים.

האקנה הינה תופעה פיזיולוגית אשר יכולה להוביל למצבים דרמטולוגים קשים יותר הזקוקים לטיפול עמוק ורציני. האקנה יכולה להוביל לתופעות קשות יותר (בעיקר אצל גברים) בצורה של פצעים רוויים במוגלה הגורמים לדלקתיות רבה בפנים. שכיחותה של האקנה שונה בעונות השנה ומתפרצת יותר בעונת החורף.

אקנה וולגריס – תאור המחלה

נגעי האקנה מופיעים בכל אזור בגוף העשיר בבלוטות חלב (SEBUM) – אזורי הפנים (בעיקר משני צדי האף), העורף, הכתפיים, החזה והגב.

האקנה מופיעה בצורות שונות ולעיתים במגוון צורות אצל אדם אחד.

אקנה וולגריס – הסבר פיזיולוגי

ההיבט הצורני הראשון של האקנה הינו הקומדון (COMADON) המכונה “ארלן”. הקומדון הינו נקודה שחורה הנמצאת בסמוך לפתח יציאת השערה. צבעו השחור נובע מחמצון קשרי הגופרית הקיימים בחומר המתחלב. נגע ראשוני זה הינו הנפוץ ביותר. לעיתים ניתן לשלפו תוך לחיצה בצדדיו ובכך נשלף אל מחוץ לעור כאשר קצהו העליון שחור והמשכו צהבהב.

שאר הנגעים הינם תוצאה של הקומדון דרך תהליכים המוגדרים כהתפרצות.

הקומדון יכול לחדור אל עומק הרקמה תוך שהוא הופך לגוף זר ולפיכך גורם לתגובה דלקתית כנגדו. התגובה מבטאת את עצמה בהרחבת כלי הדם והבאת תאים לבנים אשר יוצרים פפולה (PAPULA) זעירה. מצב זה מכונה “אקנה פפולוסה” (ACNE PAPULUSA). תופעות אלו מכונות קשריות אשר נוטות להיות מפוזרות על פני שטח עור נתון. לעיתים הקשריות אינן חודרות אל הרקמה ונעלמות ללא כל סימן, אך לעיתים הן יכולות להזדהם ע”י חיידקים אשר קיימים בעור ולפיכך הופכות להיות מוגלתיות ומכונות “פוסטולות” (PUSTULES). מצב זה מכונה “אקנה פוסטולוסה” (ACNE PUSTULOSA).שלב זה נוצר לאחר חדירת חיידקים הנמצאים בעור. לציין שלא רק חדירת החיידקים יוצרת דלקת כי אם גם סוגים של חומצות שומניות המצויות בחלב. מצב זה יכול להיפסק כל עוד הוא שטחי ואינו חודר את האפידרמיס (שטח הפנים החיצוני של מעטפת הגוף) ולפיכך העור יחזור ויהיה רגיל ולא מצולק.

אך יש פעמים שנגע זה חודר לדרמיס (שכבת החיבור הצפופה הנמצאת מתחת לאפידרמיס) ובכך מתרחשת התערבות של רקמת החיבור בתהליך הריפוי תוך יצירת סיבי קולגן הגורמים להצטלקות. לעיתים הפוסטולות או כפי שנהוג לכנותם, נקודות מוגלה, גדלות עד להיוצרותה של מורסה המכונה אבסס. שלב זה מכונה ” ACNE COGLOBATA CYSTICA”. בשלב זה ניתן להבחין בכל צורות האקנה- החל מקומדונים ועד לציסטות גדולות מאוד. מתוך כך העור מתעבה, הפוסטולות נפתחות ומגלידות תוך השארת צלקת.לעיתים רחוקות נוצרות אצל אנשים מסוימים קלואידים (KELOID) שהינן צלקות גדולות מאוד.

תהליך היווצרות האקנה

במצב של אקנה ניתן להבחין בבלוטת חלב גדולה והתקרנות של תאים בפתח זקיק השערה. התקרנות היתר מתחילה בצינור ההפרשה של בלוטת החלב ובכך גורמת לסתימתו. בתוך כך ממשיכה בלוטת החלב להפריש חלב, אך בגלל סתימת צינור ההפרשה מצטבר החלב בתוך תעלת ההפרשה ובשלב מסוים פורץ החלב עם הקרטין את דופן צינור ההפרשה ומתפשט סביב הרקמה.מצב זה הופך לדלקתי ושארית החלב והקרטין מתחמצנת והופכת לבעלת צבע שחור. לעיתים מסתבכת הדלקת בזיהום של חיידקים הקיימים בעור.

אקנה וולגריס – סיבות

 • הפרשת חלב האופיינית לגיל הבגרות נובעת מהשפעות הורמוני המין של הבלוטות. הפרשה זו מהווה את הבסיס לאקנה.
 • הפרשה רבה של חלב גורמת להצטברות בצינור ההפרשה, הוא מתחמצן ומשחיר.
 • מצב הורמונאלי – ההשפעה ההורמונאלית ברורה כיום.הורמון האנדרוגן (טסטוסטרון) יוצר השפעה רבה של הופעת האקנה, לכן יש הטוענים שהתופעה ניכרת אצל גברים. יש והאקנה מופיע לפני המחזור ואף בתקופת ההריון והבלות, שהרי תקופות אלו הינן תקופות של אי איזון הורמונאלי. לפיכך ניתן להבין מדוע מתן כדורים למניעת הריון גורם להיעלמות האקנה. אצל נשים יש השפעה של ההורמון פרוגסטרון שהינו בעל פעילות גברית מסוימת.גלולות העשירות בפרוגסטרון גורמות או מחמירות אקנה.
 • השפעת בלוטת התריס – הטירוקסין מהווה לעיתים גם גורם להיווצרות האקנה, בעיקר במצב של היפותירואיד.
 • חיידקים וזיהום – חיידק המכונה קורינובקטריום ( CORYNOBACTERIUM). חיידק זה גורם לפיצול החומר השומני של החלב ולהיווצרות חומצות שומן חופשיות ( FREE FATTY ACIDS) האחראיות לדלקת הנוצרת בפתח התעלה.חיידק נוסף הינו הסטפילוקוקוס אלבוס ( STAPHYLOCOCCUS  ALBUS) המהווה גורם סינרגי לאזורי הדלקת ומעצים את הזיהום.
 • מטבוליזם (חילוף חומרים), תזונה ובעיות עיכוליות-אין ספק שיש קשר רב בין תזונה, חילוף חומרים ואקנה. כאשר חילוף החומרים אינו תקין וכן קיימת נטייה,שהינה שכיחה ביותר, לאי סבילות או אלרגיה למזון, גובר הפוטנציאל להתפרצות והחמרת האקנה.גם הפרעת עיכול, בדומה לחוסר או עודף חומצה בקיבה, גורמת לאקנה. התזונה מהווה גורם חשוב להופעת האקנה ומחמירה את מצב הנגעים באופן מאוד משמעותי.
 • תורשה – ניתן להבחין במתאם תורשתי בין הורים אשר היו נגועים באקנה להופעת התופעה אצל הילדים.
 • מתח נפשי ואיזון פנימי לקוי- המושג “סטרס” מהווה יסוד להשפעה ברורה על הנגעים ולעיתים הופעת האקנה יוצרת סטרס המחמיר את התופעה.
 • אקנה ומזג האוויר – קרני השמש מהוות יסוד להשפעה מיטבית על האקנה בעוד שבחודשי החורף נגרמת החמרה.

תופעות הלוואי של הטיפול הקונבנציונאלי באקנה

הטיפולים הקונבנציונאלים מגוונים ועתירי תופעות לוואי. הרפואה הרגילה ממהרת לעשות שימוש בסטרואידים שונים, הן כמשחה והן כהזרקה למקום הנגוע. המשחות הינן סטרואידיות ובאות בשילוב עם סוגי אנטיביוטיקה אשר לעיתים קרובות ניתנים גם כטיפול פנימי.יש ומטפלים בהקפאה בליווי דו תחמוצת הפחמן הגורמת לתופעות לוואי לא רצויות. יש המשתמשים בשמש מלאכותית,אך גם כאן קיים סיכון רב.  לעיתים הרופאים ממליצים על הקרנת רנטגן, דבר הגורם לסיכון רב לחלות בסרטן העור. לעיתים ניתנות תרופות הורמונאליות הגורמות גם הן לתופעות לוואי.נכון להיום, גולת הכותרת של הטיפול הפנימי באקנה הינו הרואקוטן. אין ספק ששיטה זו מהווה יסוד לתופעות לוואי רבות ומסוכנות.

הרואקוטן ותופעות הלוואי

הרואקוטן (ISOTRETINION) הינה תרופה המבוססת על ויטמין A ופעיל באמצעות הפחתת הפרשת החלב.הטיפול אורך כמה חודשים ואכן מדכא את הנגעים, אך זאת במקביל לתופעות לוואי שונות אשר חלקן עלולות להיות חמורות מאוד.

תופעות הלוואי של הרואקוטן

 • טשטוש ראייה
 • חוסר שקט
 • פגיעה בתפקוד המיני
 • כאבי פרקים ושרירים
 • כאבי גב תחתון
 • נזק חמור לכבד
 • יובש וקילוף של העור
 • דיכוי של מוח העצם
 • רגישות מסוכנת לשמש
 • עלייה קיצונית בשומני הדם
 • גרד חמור
 • יובש בעיניים
 • נשירת שיער
 • המלצה להימנע מספורט
 • דיכאון

הרואקוטן הינה תרופה יעילה אך מאוד מסוכנת וגורמת לאינספור של תופעות לוואי קשות וחמורות העשויות להוות גם נזק בלתי הפיך.

הטיפול הטבעי באקנה וולגריס

אנו, מטפלים בתופעה דרך נתיבי ריפוי טבעיים הנטולים כל תופעות לוואי ומסייעים רבות לריפוי, הקלה ומניעה. נתיבי הטיפול הטבעי שאנו נעזרים בהם ניתנים דרך מארג טיפול הוליסטי במהלך כשלושה חודשים ולאחריה תזונה שוטפת במהלך של חצי שנה.

מארג הטיפול ההוליסטי הטבעי יוצר מספר נתיבי טיפול כחלק מהרפואה הטבעית ומסייע רבות לטיפול באקנה- גם כטיפול יחיד אך גם מסייע לטיפול הקונבנציונאלי.

רוצים לקבל מאיתנו מידע נוסף על אבחון וטיפול טבעי?
לשיחת ייעוץ טלפוני חינם - השאירו פרטים, וניצור עמכם קשר מיידי!

נתיבי הריפוי הטבעי במארג שלם

 1. טיפול דרך תזונה – ניתנות הנחיות לתזונה מיטבית,מפורטת וזאת על פי נתוניו האישיים של המטופל (גיל, תרבות, הרגלי הנאה ועוד). ההנחיה התזונתית מקיפה,ב רורה ועתירה במתכונים ותפריטים. הטיפול בתזונה חשוב והינו ממוקד דרך הנחיה קלינית מקצועית.במהלך כשלושה חודשים יינתנו הנחיות תזונה בכל שבוע ושבוע לריפוי, הטבה ומניעה. אנו ננחה לתזונה אידיאלית לאקנה וולגריס תוך הנחיה להימנעות ממזונות מסוימים, אך מתן הכוונה ברורה למזונות מועדפים.
 2. טיפול פנימי דרך צמחי מרפא ייחודייםהטיפול הפנימי חשוב ומהווה מסלול אלטרטיבי, אנטי אלרגי, אנטי חיידקי ומיועד לבעיות עור ואקנה.הטיפול יינתן בצורה של כמוסות, טינקטורות וחליטות. חשיבות הטיפול הצמחי הפנימי רבה מאוד ומהווה נתיב סינרגטי המסייע רבות להעלמת הנגעים.
 3. טיפול דרך תוספי מזוןטיפול דרך נטילת ויטמינים ומינרלים שונים החשובים לתפקוד תקין של העור, חיזוק מערכת החיסון,טיהור הדם,חידוש תאי העור ושמירה על בריאות העור.
 4. טיפול חיצוני – דרך משחות ייחודיות הנרקחות מצמחי מרפא בלבד ומשמנים איכותיים לטיפול יום ולטיפול לילה. הטיפול ילווה בניקוי העור דרך תכשירי ניקוי מיוחדים המסייעים רבות לריפוי הנגעים. לציין שכל המרכיבים טבעיים ומצמחי מרפא אורגאניים, שמנים אתריים ושמנים צמחיים מיוחדים.
 5. טיפול דרך דיקור סיניהאקופונקטורה הינה שיטה עתיקת יומין אשר הפכה להיות שיטה מדעית המקובלת גם ברפואה הרגילה. הטיפול יינתן דרך 8 מפגשים וייעשה בליווי טיפולי מגע, שמנים מיוחדים ודיקור סיני עדין.
 6. טיפול דרך היגיינה קיומיתממוקדת לטיפול באקנה.
 7. טיפולי עור ופנים בעזרת דיקור ושמנים מיוחדיםהטיפול ייעשה במסגרת טיפולי המגע והדיקור הסיני

לסיכום!

אנו מעניקים את נתיבי הרפואה הטבעית לטיפול באקנה תוך מתן מארג טיפול אשר מהווה יסוד חשוב לריפוי,הקלה ומניעה וזאת דרך אחריות הדדית של המטופל ועמידה בכל הנחיות נתיבי הטיפול. ויפה שעה אחת קודם.

 

לייעוץ טלפוני חינם עם טל איתן CL.H
צרו קשר עכשיו!

חשוב לעיין!

ההסברים מסתמכים על גישות הרבליסטיות מסורתיות. להדגיש שהמידע המובא אינו המלצה רפואית מוסמכת ובכך אין אנו מנחים את הציבור לשימוש רפואי ואין אנו ממליצים או מנחים לשינוי או להעדר נטילה של תרופה מכל סוג.
ההסבר אינו תחליף לייעוץ רפואי אישי או אחר.
נשים בהיריון, נשים מניקות, ילדים, אנשים החולים במחלות כרוניות, הנוטלים תרופות מרשם, מבוגרים וקשישים – חשוב להיוועץ ברופא לפני השימוש.

המונח “צמחי מרפא” באתר ובכל הסבר מתייחס אך ורק להגדרה הידועה והמקובלת ברפואת הצמחים המסורתית.
כל צמח מרפא חייב התייחסות קיומית רחבת היקף בדומה לתנועה, תזונה, שיטות ייצוב ועוד. מתוך כך, אין אנו משווקים בחנויות, פארמים או דרך חנויות אינטרנטיות, כי אם דרך הנחיה בקליניקה והבנת הבעיה כטיפול משלים וטבעי. 

קולגן פורטה פלוס
בשילוב עם חומצה היאלורונית וויטמין C
מבית היוצר של "צוף צמחים"
לייעוץ טלפוני חינם ומידע נוסף על אבחון וטיפול טבעי
השאירו פרטים עכשיו - וניצור עמכם קשר מיידי!
המלצות מלקוחות:

המלצתה של ענת על טיפול טבעי בפריון

טיפול טבעי בפריון שלום,                                                                                                                                                                                                                                                    27.3.22 בעלי ואני ניסינו במשך כמעט שנתיים להרות.  שנתיים שבהן לא

קרא עוד »
מאמרים ומוצרים אחרונים

APLASTIC ANEMIA  אנמיה אפלסטית אוטואימונית הטיפול הטבעי המסייע, המשלים והאלטרנטיבי   אנמיה אפלסטית הינה מחלה שבה

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן