אקנה

מהו אקנה?

תופעה נפוצה ביותר המבטאת עצמה בעיקר באזור הפנים, הגב, אזור החזה והכתפיים שכן באזורים אלו קיים ריכוז רב של בלוטות חלב.

שכיחות המחלה הינה בגיל הנעורים וההתבגרות ומופיעה יותר אצל בנים.

האקנה וולגריס (חזזית) מופיעה בשכיחות של 60-80% וכאמור, יכולה להופיע בגילאים צעירים ומבוגרים כאחד, אך גם במצבים בדומה להריון וכסימן למחלות פנימיות וטיפולים רפואיים.

השאירו פרטים עכשיו - וניצור עמכם קשר מיידי!
השאירו פרטים עכשיו - וניצור עמכם קשר מיידי!

האקנה הינה תופעה פיזיולוגית אשר יכולה להוביל למצבים דרמטולוגים קשים יותר הזקוקים לטיפול עמוק ורציני. האקנה יכולה להוביל לתופעות קשות יותר (בעיקר אצל גברים) בצורה של פצעים רוויים במוגלה הגורמים לדלקתיות רבה בפנים. שכיחותה של האקנה שונה בעונות השנה ומתפרצת יותר בעונת החורף.

אקנה וולגריס – תיאור המחלה

נגעי האקנה מופיעים בכל אזור בגוף העשיר בבלוטות חלב (SEBUM) – אזורי הפנים (בעיקר משני צדי האף), העורף, הכתפיים, החזה והגב.

האקנה מופיעה בצורות שונות ולעיתים במגוון צורות אצל אדם אחד.

אקנה וולגריס – הסבר פיזיולוגי

ההיבט הצורני הראשון של האקנה הינו הקומדון (COMADON) המכונה “ארלן”. הקומדון הינו נקודה שחורה הנמצאת בסמוך לפתח יציאת השערה. צבעו השחור נובע מחמצון קשרי הגופרית הקיימים בחומר המתחלב. נגע ראשוני זה הינו הנפוץ ביותר. לעיתים ניתן לשלפו תוך לחיצה בצדדיו ובכך נשלף אל מחוץ לעור כאשר קצהו העליון שחור והמשכו צהבהב.

שאר הנגעים הינם תוצאה של הקומדון דרך תהליכים המוגדרים כהתפרצות.

הקומדון יכול לחדור אל עומק הרקמה תוך שהוא הופך לגוף זר ולפיכך גורם לתגובה דלקתית כנגדו. התגובה מבטאת את עצמה בהרחבת כלי הדם והבאת תאים לבנים אשר יוצרים פפולה (PAPULA) זעירה. מצב זה מכונה “אקנה פפולוסה“(ACNE PAPULUSA)  תופעות אלו מכונות קשריות אשר נוטות להיות מפוזרות על פני שטח עור נתון. לעיתים הקשריות אינן חודרות אל הרקמה ונעלמות ללא כל סימן, אך לעיתים הן יכולות להזדהם ע”י חיידקים אשר קיימים בעור ולפיכך הופכות להיות מוגלתיות ומכונות “פוסטולות” (PUSTULES) מצב זה מכונה “אקנה פוסטולוסה” ACNE PUSTULOSA שלב זה נוצר לאחר חדירת חיידקים הנמצאים בעור. לציין שלא רק חדירת החיידקים יוצרת דלקת כי אם גם סוגים של חומצות שומניות המצויות בחלב. מצב זה יכול להיפסק כל עוד הוא שטחי ואינו חודר את האפידרמיס (שטח הפנים החיצוני של מעטפת הגוף) ולפיכך העור יחזור ויהיה רגיל ולא מצולק.

אך יש פעמים שנגע זה חודר לדרמיס (שכבת החיבור הצפופה הנמצאת מתחת לאפידרמיס) ובכך מתרחשת התערבות של רקמת החיבור בתהליך הריפוי תוך יצירת סיבי קולגן הגורמים להצטלקות. לעיתים הפוסטולות או כפי שנהוג לכנותם, נקודות מוגלה, גדלות עד להיווצרותה של מורסה המכונה אבסס. שלב זה מכונה ”ACNE COGLOBATA CYSTICA” בשלב זה ניתן להבחין בכל צורות האקנה- החל מקומדונים ועד לציסטות גדולות מאוד. מתוך כך העור מתעבה, הפוסטולות נפתחות ומגלידות תוך השארת צלקת. לעיתים רחוקות נוצרות אצל אנשים מסוימים קלואידים  (KELOID) שהינן צלקות גדולות מאוד.

תהליך היווצרות האקנה

במצב של אקנה ניתן להבחין בבלוטת חלב גדולה והתקרנות של תאים בפתח זקיק השערה. התקרנות היתר מתחילה בצינור ההפרשה של בלוטת החלב ובכך גורמת לסתימתו. בתוך כך ממשיכה בלוטת החלב להפריש חלב, אך בגלל סתימת צינור ההפרשה מצטבר החלב בתוך תעלת ההפרשה ובשלב מסוים פורץ החלב עם הקרטין את דופן צינור ההפרשה ומתפשט סביב הרקמה.מצב זה הופך לדלקתי ושארית החלב והקרטין מתחמצנת והופכת לבעלת צבע שחור. לעיתים מסתבכת הדלקת בזיהום של חיידקים הקיימים בעור.

אקנה וולגריס – סיבות

 • הפרשת חלב האופיינית לגיל הבגרות נובעת מהשפעות הורמוני המין של הבלוטות. הפרשה זו מהווה את הבסיס לאקנה.
 • הפרשה רבה של חלב גורמת להצטברות בצינור ההפרשה, הוא מתחמצן ומשחיר.
 • מצב הורמונאלי – ההשפעה ההורמונאלית ברורה כיום. הורמון האנדרוגן (טסטוסטרון) יוצר השפעה רבה של הופעת האקנה, לכן יש הטוענים שהתופעה ניכרת אצל גברים. יש והאקנה מופיע לפני המחזור ואף בתקופת ההיריון והבלות, שהרי תקופות אלו הינן תקופות של אי איזון הורמונאלי. לפיכך ניתן להבין מדוע מתן כדורים למניעת הריון גורם להיעלמות האקנה. אצל נשים יש השפעה של ההורמון פרוגסטרון שהינו בעל פעילות גברית מסוימת. גלולות העשירות בפרוגסטרון גורמות או מחמירות אקנה.
 • השפעת בלוטת התריס – הטירוקסין מהווה לעיתים גם גורם להיווצרות האקנה, בעיקר במצב של היפותירואיד.
 • חיידקים וזיהום – חיידק המכונה קורינובקטריום (CORYNOBACTERIUM) חיידק זה גורם לפיצול החומר השומני של החלב ולהיווצרות חומצות שומן חופשיות (FREE FATTY ACIDS) האחראיות לדלקת הנוצרת בפתח התעלה. חיידק נוסף הינו הסטפילוקוקוס אלבוס (STAPHYLOCOCCUS  ALBUS) המהווה גורם סינרגי לאזורי הדלקת ומעצים את הזיהום.
 • מטבוליזם (חילוף חומרים), תזונה ובעיות עיכוליות – אין ספק שיש קשר רב בין תזונה, חילוף חומרים ואקנה. כאשר חילוף החומרים אינו תקין וכן קיימת נטייה, שהינה שכיחה ביותר, לאי סבילות או אלרגיה למזון, גובר הפוטנציאל להתפרצות והחמרת האקנה. גם הפרעת עיכול, בדומה לחוסר או עודף חומצה בקיבה, גורמת לאקנה. התזונה מהווה גורם חשוב להופעת האקנה ומחמירה את מצב הנגעים באופן מאוד משמעותי.
 • תורשה – ניתן להבחין במתאם תורשתי בין הורים אשר היו נגועים באקנה להופעת התופעה אצל הילדים.
 • מתח נפשי ואיזון פנימי לקוי – המושג “סטרס” מהווה יסוד להשפעה ברורה על הנגעים ולעיתים הופעת האקנה יוצרת סטרס המחמיר את התופעה.
 • אקנה ומזג האוויר – קרני השמש מהוות יסוד להשפעה מיטבית על האקנה בעוד שבחודשי החורף נגרמת החמרה.

הדרך הטבעית באקנה וולגריס

אנו, מטפלים ומסייעם בתופעה דרך נתיבים טבעיים הנטולים כל תופעות לוואי ומסייעים רבות להקלה. נתיבי הסיוע הטבעיים שאנו נעזרים בהם ניתנים דרך מארג הוליסטי במהלך כשלושה חודשים ולאחריה תזונה שוטפת במהלך של חצי שנה.

הדרך ההוליסטית הטבעית יוצרת מספר נתיבים כחלק מהדרך המסייעת רבות לאקנה – גם כסיוע יחיד אך גם מסייע לטיפול הקונבנציונאלי.

נתיבי הסיוע הטבעיים במארג שלם

 1. סיוע דרך תזונה – ניתנות הנחיות לתזונה מיטבית, מפורטת וזאת על פי נתוניו האישיים של המטופל (גיל, תרבות, הרגלי הנאה ועוד). ההנחיה התזונתית מקיפה, ברורה ועתירה במתכונים ותפריטים. הסיוע בתזונה חשוב והינו ממוקד דרך הנחיה מקצועית. אנו ננחה לתזונה אידיאלית המסייעת לאקנה וולגריס תוך הנחיות להימנעות ממזונות מסוימים, אך מתן הכוונה ברורה למזונות מועדפים.
 2. סיוע פנימי דרך מיצוי צמחים טבעים ייחודיים – הסיוע הפנימי חשוב, אנטי אלרגי, אנטי חיידקי ומיועד לבעיות עור ואקנה. הסיוע יינתן בצורה של כמוסות, טינקטורות וחליטות. חשיבות הדרך הטבעית במיצוי צמחים טבעים רבה מאוד ומהווה נתיב סינרגטי המסייע רבות לנגעים.
 3. סיוע דרך תוספי תזונה  סיוע דרך נטילת ויטמינים ומינרלים שונים החשובים לתפקוד תקין של העור, חיזוק מערכת החיסון, טיהור הדם, חידוש תאי העור ושמירה על בריאות העור.
 4. סיוע חיצוני – משחות ייחודיות הנרקחות ממיצוי צמחים טבעים בלבד ומשמנים איכותיים ליום וללילה. אשר ילווה בניקוי העור דרך תכשירי ניקוי מיוחדים. לציין שכל המרכיבים טבעיים ואורגאניים וכן שמנים אתריים ושמנים צמחיים מיוחדים.
 5. סיוע דרך דיקור סיני האקופונקטורה הינה שיטה עתיקת יומין אשר הפכה להיות שיטה מדעית המקובלת גם ברפואה הרגילה. הסיוע יינתן דרך מספר מפגשים וייעשה בליווי במגע, שמנים מיוחדים ודיקור סיני עדין.
 6. סיוע דרך היגיינה קיומית ממוקדת לסיוע באקנה.
 7. טיפולי עור ופנים בעזרת דיקור ושמנים מיוחדים  ייעשה במסגרת המגע והדיקור הסיני.

רוצים לקבל מאיתנו מידע נוסף על אבחון וסיוע בדרך הטבעית?
לשיחת ייעוץ טלפוני - השאירו פרטים, וניצור עמכם קשר מיידי!

לייעוץ טלפוני חינם עם טל איתן CL.H
צרו קשר עכשיו!

חשוב לעיין!

ההסברים מסתמכים על גישות הרבליסטיות מסורתיות. להדגיש שהמידע המובא אינו המלצה רפואית מוסמכת ובכך אין אנו מנחים את הציבור לשימוש רפואי ואין אנו ממליצים או מנחים לשינוי או להעדר נטילה של תרופה מכל סוג.
ההסבר אינו תחליף לייעוץ רפואי אישי או אחר.
נשים בהיריון, נשים מניקות, ילדים, אנשים החולים במחלות כרוניות, הנוטלים תרופות מרשם, מבוגרים וקשישים – חשוב להיוועץ ברופא לפני השימוש.

המונח “צמחי מרפא” באתר ובכל הסבר מתייחס אך ורק להגדרה הידועה והמקובלת ברפואת הצמחים המסורתית.
כל צמח מרפא חייב התייחסות קיומית רחבת היקף בדומה לתנועה, תזונה, שיטות ייצוב ועוד. מתוך כך, אין אנו משווקים בחנויות, פארמים או דרך חנויות אינטרנטיות, כי אם דרך הנחיה בקליניקה והבנת הבעיה כטיפול משלים וטבעי. 

לייעוץ טלפוני ומידע נוסף על אבחון וסיוע בדרך הטבעית
השאירו פרטים עכשיו - וניצור עמכם קשר מיידי!
קולגן פורטה פלוס
בשילוב עם חומצה היאלורונית וויטמין C
מבית היוצר של "צוף צמחים"
הימנעו מטיפולים וכדורי מרשם מסוכנים!
חיפוש
המלצות מלקוחות:
מאמרים ומוצרים אחרונים
גלילה לראש העמוד

פנו אלינו

דילוג לתוכן