מחלת “השתל המתנגד למושתל” G.V.H.D (Graft Versus Host Diseas)

מחלת “השתל המתנגד למושתל” ( G.V.H.D) הינה סוג של בעיה הנוצרת לאחר השתלת כל רקמה, בכלל ולאחר השתלת מח עצם או תאי גזע בפרט.  לכן יש לציין שמחלה זו נפוצה גם בכל סוגי ההשתלה. הבעיה נוצרת בעת שתאי דם לבנים שהינם לויקוציטים השייכים למערכת החיסונית יוצרים התנגדות התקפית. תאי הדם הלבנים משתתפים לעיתים באופן סביל אך גם באופן פעיל בהגנה מפני פתוגנים שהינם פולשים ומזיקי גוף. תאי דם אלו מיוצרים במח העצם.
 
רקמת העצם
בעצם קיימים שני סוגים של רקמות, האחת צפופה והאחת, המכונה מח העצם, ספוגית. הרקמה הספוגית שוכנת בעצמות ארוכות ומכילה תאי דם לבנים. מח עצם נוסף ממלא את החלל הקיים בין הרקמה הספוגית והתאים ברקמה זו הופכים לתאי דם לבנים ואדומים.
 
מדוע השתלה של מח העצם?
השתלת מח עצם חשובה לפתולוגיות בהן קיים פגם בתפקוד התאים ובכך חייב להיות תהליך של השתלה להחלפת מח העצם הכושל ובכך לעבור תהליך ריפוי לבעיות הנתונות. הסיבות להשתלת מח עצם נובעות ממספר מחלות. מחלות ממאירות, מחלות בהן קיים אי איזון וחוסרים של רכיבי היצור במח העצם וכן מחלות הנובעות מכשלים חיסוניים.
בעת תהליך ההשתלה חייבת להתרחש היקלטות נכונה של אברים מושתלים ובכך חשוב לגלות מתאם נכון בין הצד התורם לצד המושתל. קיימים היבטים מגוונים של מערכות החיסון אשר ניתן לזהותם בבדיקות ובכך לקבל הערכה של קורלציה בין תורם פוטנציאלי למושתל. ברוב המקרים חשוב שהתורם יהווה ישות בעלת זהות משפחתית. אם אכן קיימת זהות היא חייבת להיות בהתאמה גנטית הקיימת בעיקר בקבוצה אתנית דומה או בני משפחה.
 
מהלך ההשתלה של מח העצם
את השתל הפוטנציאלי מקבלים דרך איסוף תאי גזע מחלל העצם וזאת דרך שאיבה מעצמות האגן האחורי אך גם ממה שמכונה הדם ההיקפי וכן דם משליית הרך הנולד המכילה מספר רב של תאי גזע. לפני תהליך ההשתלה חשוב ליצור חסימה או דיכוי חריף של מערכת החיסון אצל המושתל וזאת כדי לדכא את הפוטנציאל לדחיית תהליך ההשתלה על ידי המערכת החיסונית.
תהליך זה אכן מסוכן ומהווה בסיס לבעיות נוספות. בשלב זה הרפואה הטבעית מהווה את השלב החשוב ביותר לתמיכה משלימה. הכלים העומדים לרשותנו אינם קיימים אצל הרפואה הקונבנציונלית וזאת דרך חיזוק הגוף, חיזוק רב מערכתי, הסתגלות, עמידות וחוסן כללי. הדיכוי החיסוני נעשה דרך אפשרות של הקרנה, טיפולים כימיים, נוגדנים אל מול הלימפוציטים ועוד.
 
קיימים מספר סוגים של תהליכי השתלות
· תהליך השתלה סינגנאית  שהינה לא שכיחה בכך שלחולה יש תאום עם זהות תורשתית ללא מגבלה חיסונית.
· תהליך השתלה אלוגנאית שהינה מבן משפחה קרוב וזאת ללא מתאם תורשתי. ( השתלה זו שכיחה)
· תהליך השתלה אלגנאית מתורם זר וזאת דרך מתאם חלקי ולעיתים בחוסר התאמה מוחלט.
· השתלה מגוף החולה  במצב מסוים ניתן להשתיל את מח העצם מגוף החולה.
 
בעת השתלה חייבת להיות קליטה נכונה וזאת דרך מספר מדדים בדומה לעלייה במספר הכדוריות הלבנות, האדומות וכן טסיות הדם בדם ההיקפי. מדד נוסף הינו התמקמות מח העצם ברקמות פעילות היוצרות דם וכן מדדים המוכיחים שרקמת העצם שמתפתחת מקורה בתורם. לציין שעד שלב זה קיים תהליך מיטיב ומעורר תקווה להיקלטות נכונה בכך שלא מתקיים עימות בין הרקמות השונות לבין השתל המושתל.
 
G.V.H.D
על אף שמתאם זה מהווה בסיס לזהות עדיין קיים העדר מתאם בין השתל למושתל. החשוב מכל הינו ההפח. האמורה להתרחש באינטראקציה בין השתל למושתל שהרי בעת שתאי השתל וזאת דרך התגוננות גנטית מבחינים בהבדל הם עלולים ליצור התנגדות או מתקפה לעיתים קשה כנגד התאים של המושתל.
 
ואכן, זו ההגדרה ל G.V.H.D – אי הקבלה של תאי המושתל על ידי תאי השתל ובכך מתקיימת התקפה קשה של תאי השתל על תאי המושתל. התקפה זו הנובעת מהבנת השוני גורמת למצבים אקוטיים בדומה לתפרחת קשה, שלשולים, אי איזון עיכולי , ליקויי כבד ובהמשך בעיות עור, פרקים, עיכול ועוד.
 
תסמינים
תסמיני פריחה בעור, גרד, עור אדמדם, כפות ידיים ורגליים אדומות, כאבי בטן, שלשולים, צרבות, עיניים יבשות, עיניים צורבות, יובש בפה, כאבי בטן וכאבים מפושטים.
כאמור תאי הדם הלבנים בשתל מזהים את הגוף בו הם נשתלו כגוף זר ובכך תוקפים את תאי הגוף השונים, לעיתים ברמה של תקיפה רב מערכתית.
 
אטיולוגיה (גורמים) G.V.H.D
מדוע תהליך זה הופך להיות תוקפני ומהווה סכנה קיומית ואף פוגע קשה במערכות השונות תוך אי נוחות קשה מאוד.
 
גורמים ספציפיים
1.בעת השתלה מתגלה שבשתל קיימת מערכת חיסון דינמית ובכך גם תאים חיסוניים בלי יכולת תגובה.
2. חולשה חיסונית של המושתל. תפקוד לקוי של מערכת החיסון, דיכוי חיסוני של המושתל. מתוך כך הגוף אינו יכול לנטרל את התא המושתל הקיצוני. ב G.V.H.D מתקיים תהליך השתלת מח העצם שבו תאי העצם ברקמה המושתלת מגלים תוקפנות אל רקמת הגוף. מתברר שתהליך זה מתרחש גם כאשר קיימת התאמה מיטבת בדומה לקרובי משפחה. תהליך זה נובע מרכיבי חלבון גנטיים מגוונים המכונים אנטיגנים היסטוקומפטיביליטים הרואים את האנטיגנים של הגוף כגורם זר ובכך מאיצים ומפתחים תגובה חיסונית כנגדו. הבעיה קיימת בעיקר בתאי ה- T  של התורם.
 
מחלת השתל המתנגד למושתל מתחלקת לשני סוגים
· התהליך האקוטי שמתפתח זמן קצר לאחר ההשתלה ומהווה זמן קריטי ומסוכן.
· התהליך הכרוני המגלה השלכות קשות כבסיס להצטברות נזקים.
 
G.V.H.D  כרוני

רוצים לקבל מאיתנו מידע נוסף על אבחון וטיפול טבעי?
לשיחת ייעוץ טלפוני חינם - השאירו פרטים, וניצור עמכם קשר מיידי!

ההתפתחות הכרונית של G.V.H.D  מתרחשת בדרך כלל לאחר כשלושה חודשים מההשתלה אך גם לאחר שנים רבות. כמובן שקיים סיכון מוגבר למבוגרים. הכרוני יכול להימשך חודשים אך גם שנים אך גם עלול להוות סכנת חיים.

 
תסמינים ל G.V.H.D כרוני
1)   עור – פריחה, שינוי גוון, שינוי מרקם, דקיקות עור.
2)   שיער- דלילות שיער.
3)   ציפורניים- שבירות, שינוי מרקם.
4)   עיניים- גירויים, יובש, טשטוש ראייה.
5)   פה- יובש, רגישות למזון.
6)   נרתיק- יובש, גירוי, הרגשת צריבה.
7)   פין- גירוי, צריבה, כאבים, פריחה.
8)   מערכת עיכול- בחילות, הקאות, שלשולים, חוסר תאבון, ירידה במשקל (רזון), כאבי בטן, אי נוחות ברום הבטן.
9)   ריאות- שיעול כרוני, התקררות, צפצופים, קוצר נשימה.
10) מפרקים- קשיון אצבעות, פרקי רגליים, מרפק, מפרקים מפושטים.
11) עייפות קשה- מצבי עקה, דכאון, לחץ נפשי, אי שקט.
12) פריחה יבשה , גרוד בכל הגוף.
13) אי סבולת למזונות חריפים וחומציים.
14) נשירת שיער.
15) בעיות בריאות.
16) אובדן צבע עור
 
הטיפול הטבעי ב GVHD
חשוב השלמה טבעית לטיפול ב GVHD וזאת דרך הכוונה לתזונה נכונה, פעילות נכונה, אני מציין פעילות גופנית נכונה שכן אני פוגש מטופלים ב G.V.H.D אשר מבצעים פעילות לא מיטבית ובכך גורמים להגברת הרדיקלים החופשיים. הווה אומר, הגברת החמצון התאי.
בנוסף, צמחי מרפא ותוספי מזון המהווים גם הם אמצעי חשוב לאיזון וחיזוק רב מערכתי, צמחי מרפא מותאמים במעבדתנו באופן אישי לטיפול, למיגור התסמינים הקשים אך גם לאיזון, לחיזוק והסתגלות הגוף כולו.

לייעוץ טלפוני חינם עם טל איתן CL.H
צרו קשר עכשיו!

חשוב לעיין!

ההסברים מסתמכים על גישות הרבליסטיות מסורתיות. להדגיש שהמידע המובא אינו המלצה רפואית מוסמכת ובכך אין אנו מנחים את הציבור לשימוש רפואי ואין אנו ממליצים או מנחים לשינוי או להעדר נטילה של תרופה מכל סוג.
ההסבר אינו תחליף לייעוץ רפואי אישי או אחר.
נשים בהיריון, נשים מניקות, ילדים, אנשים החולים במחלות כרוניות, הנוטלים תרופות מרשם, מבוגרים וקשישים – חשוב להיוועץ ברופא לפני השימוש.

המונח “צמחי מרפא” באתר ובכל הסבר מתייחס אך ורק להגדרה הידועה והמקובלת ברפואת הצמחים המסורתית.
כל צמח מרפא חייב התייחסות קיומית רחבת היקף בדומה לתנועה, תזונה, שיטות ייצוב ועוד. מתוך כך, אין אנו משווקים בחנויות, פארמים או דרך חנויות אינטרנטיות, כי אם דרך הנחיה בקליניקה והבנת הבעיה כטיפול משלים וטבעי. 

קולגן פורטה פלוס
בשילוב עם חומצה היאלורונית וויטמין C
מבית היוצר של "צוף צמחים"
לייעוץ טלפוני חינם ומידע נוסף על אבחון וטיפול טבעי
השאירו פרטים עכשיו - וניצור עמכם קשר מיידי!
המלצות מלקוחות:
מאמרים ומוצרים אחרונים
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן