מהי רטיניטיס פיגמנטוזה?

רטניטיס פיגמנטוזה הינה מחלת עיניים דלקתית בעלת אופי ניווני הגורמת לפגיעה ניוונית ברשתית העיניים ובכך מהווה בסיס לעיוורון מתקדם ובדרגות חומרה שונות.

המחלה, וזאת לאחר מחקרים רבים, נגרמת ממוטציה גנטית ומתוך כך הרפואה הרגילה משקיעה שנים רבות בהבנת הגורמים התורשתיים הגורמים לרטניטיס פיגמנטוזה. מחקרים רבים מנסים לבודד את הגורם העיקרי לרטניטיס ובכך לגלות את הדרך לריפוי אך עדיין ללא הצלחה . המחלה פוגעת בכ 35 אנשים מתוך מאה אלף בלבד.

התסמינים של רטיניטיס פיגמנטוזה מאופיינים בתחילתם במוגבלות קשה והדרגתית של ראיית לילה. בהמשך נגרם צמצום של יכולת שדה הראיה בדומה לראיה דרך טבעת או צינור. בשלבי ההתקדמות, של המחלה עלולה להיגרם הידרדרות עד לאובדן הראיה.

הגישה ההוליסטית לטיפול ברטיניטיס פיגמנטוזה

הרפואה הטבעית מהווה את הטיפול המשלים והאלטרנטיבי ברטיניטיס פיגמנטוזה. הטיפול דרך הרפואה הטבעית הינו יעיל וייחודי. הגישה ההוליסטית לטיפול בבעיה הינה הגישה החשובה מכל. העין אינה איבר בעל קיום עצמאי. היא אכן חלק מ” שלם”. העין לחלוטין תלויה בסביבתה הביולוגית, ביוכימית, פיזיולוגית וכדומה. הגוף כשלם הינו הרבה יותר מחלקיו. זרימת דם אל הרשתית חשובה להאטה, עצירה, שינוי ומניעה של הפרוגרסיה ברטינטיס פיגמנטוזה. זרימת הדם אל הרשתית אינה תהליך עצמאי בפנים הרשתית כי אם שואבת את כוחה, החל מכלי הדם, המערכת הקרדיווסקולרית, מצבים אנטי ספזמוטיים באזורי העין ובתוכה, חומרי הזנה הכרחיים, נוירוטרנסמיטרים מאוזנים ועוד.

חשוב גם לציין שיש הכרח ואכן נעשה זאת דרך הרפואה הטבעית למערכות גוף מאוזנות, לגוף רגוע, חזק, חסון, בעל מערכת חיסון יציבה ובריאה , רווי בנוגדי חמצון ,בעל ספיגה וצריכה מיטבית של ויטמינים, מינרלים ,חומצות שומן חיוניות, אנטי אוכסידנטים, סיבים תזונתיים ועוד. גוף בעל  מערכת עיכול תקינה, תנועה מיטבית, תזונה נכונה. גוף המונחה לתנועה ייעודית, דיקור סיני, צמחי מרפא למערכת העצבים ולרקמת העין. כל אלו מהווים בסיס חשוב וביולוגיה לטיפול נכון וזאת דרך התאמה אישית ומושכלת לצרכים הפרטניים.

חשוב לדעת אסור לראות במחלה גזרת גורל תוך תחושת של ייאוש מהנחיות הרפואה הקונבנציונאלית.

הנחת יסוד של הרפואה הרגילה הינה רדוקציוניסטית ורואה איבר ולא את חשיבותו של השלם.

אכן, מחלה זו הינה גנטית, ניוונית וחשוכת מרפא אך ללא כל ספק קיים חזון מעכב, משפר, מקל ועוד.

זה הרי מדהים, הרפואה הקונבנציונאלית עושה שימוש, נכון להיום, דרך שיטות המאפיינות את הרפואה הטבעית וזאת דרך תוספי תזונה, תזונה נכונה וכדומה.

לדוגמא: סירקולציה דמית אל העיניים חשובה במידה נכונה כחלק מטיפול ברטיניטיס. לרפואה הטבעית אמצעים מגוונים לשיפור זרימת הדם אל הרשתית אך חשוב מאוד להבין שגם איכויות הדם ורכיביו חשובות להזנה נכונה ולא זו בלבד, גם היבטים אנטי- אוקסידנטים חשובים למניעת ניוון וחמצון. דוגמא זו מהווה נקודת מבט קלינית כחלק מערב רב של אמצעים חשובים ודרמטיים לטיפול.

(RP) רטיניטיס פיגמנטוזה RETINITIS PIGMENTOSA

הסבר – רטיניטיס פיגמנטוזה הינה מחלת עיניים המוגדרת כמחלה דלקתית וניוונית של הרשתית. הרשתית הינה רקמת תאים שכבתית הממוקמת מאחורי גלגל העין. הרשתית יוצרת התמרה של האור לביטויים עצביים. ביטוי עצבי הינו סוג של פוטנציאל פעולה פיזיולוגית וזאת דרך מתח חשמלי תוך יצירת תקשורת של מערכת העצבים לשם שליחת אותות. הרשתית מכילה תאים הקולטים אור שהינם קולטנים עצביים הרגישים לאור ומכונים אופסינים. האופסין הינו חלבון המשמש כקולטן עצבי הרגיש לאור. כל האופסינים מהווים רקמה המכילה רטינול שהינה נגזרת כימית של ויטמין A .

כאמור, הרשתית האנושית מורכבת מקולטני אור (פוטורצפטורים) רבים וצפופים המחולקים עלפי המבנה הרקמתי הבא.

  • קולטן רודופסין – מצוי בתאי ה” קנים” (RODS) המסייעים לראייה בעת שהתאורה  הסביבתית מעומעמת או בעת חשיכה
  • קולטן פוטופסין – מצוי בתאי ” מדוכים” (CONES) המסייעים ליצירת סלקציות בין הצבעים השונים (מכילים ארבעה קולטנים)
  • קולטן מלאנופסין – מצוי בתאי גנגליון שהינם קולטי אור ברשתית ומסייעים להתאמת קוטר האישון.

הבנת המבנה תסייע בידנו להבנת R.P ואופן הטיפול הטבעי במחלה זו.

תאי קולטי אור – הסבר קצר

התאים קולטי האור ברשתית האנושית שונים מתאי עצב אחרים בגוף וזאת במתח החשמלי הקיים ונשמר על פני קרום התא. מתח המנוחה בתאים קולטני העור גבוה יותר משאר התאים שהרי מתח מנוחה הינו פוטנציאל המנוחה הקודם להתעוררות העצבית בין פנים התא לסביבתו החיצונית.

מתח המנוחה גבוה וזאת לשם מעקב ומתן פוטנציאל ראיה לכמות רבה ובלתי פוסקת של גירויים. כאמור, רטניטיס פיגמנטוזה ( RP)  גורמת לניוון תאי הקולטנים ברשתית. תאים אלו מהווים את בסיס הראיה. בעת ניוון הדרגתי של התאים הללו נוצרת אבולוציה של איבוד ראייה הדרגתי.

חשוב לציין שהראייה ביצור האנושי מתבססת אל שתי מערכות חשובות – מערכת ראיית יום ומערכת ראיית לילה מערכות אלו נשלטות על ידי שני קולטנים המרוכזים בעיקר ברשתית ההיקפית ובכך מהווים בסיס לראיה של דמויות שונות, מצבים וחפצים בהיקף ראיה נתון. תאים אלו אחראים על התמרה של אנרגיית האור לסוגים של אנרגיות חשמליות המועברות אל המוח לפירוש ומימוש פוטנציאל הראיה.

לרטיניטיס פיגמנטוזה קיימים מספר איפיונים:

  • רטיניטיס פיגמנטוזה פשוטה – מתמקדת בעיקר במערכת הראיה ( ראה הסבר בהמשך)
  • רטיניטיס פיגמנטוזה סינדרומטית – מהווה בסיס לבעיות נוספות בדומה לפגיעה בשמיעה
  • רטיניטיס פיגמנטוזה סיסטמית – מהווה בסיס לפגיעה רב מערכתית

חשוב להבין את הפוטנציאל הקיים בכל חולה להתפשטות סיסטמית רב מערכתית

אבחון המחלה

האבחון נעשה בין היתר, ע”י קבלה של תמונת הרשתית תוך הבנה ובדיקה של רמות ההולכה החשמלית שברשתית. ניתן להבחין גם בהיצרות כלי הדם  ( חשוב להבנה דרך הרפואה הטבעית) אובדנם של תאי פיגמנטים משכבת תאי הפיגמנט של הרשתית וזאת תוך צביעת הרשתית ע”י אותו הפיגמנט שכמותו עולה בהדרגה.

R.P קליניקה – תסמינים מאפיינים

הקליניקה ( תסמינים) של רטיניטיס פיגמנטוזה הינה ניוון ואיבוד יכולת פונקציונאלית הדרגתית של התאים הקולטים ( “קנים” ו”מדוכים”). בתהליך ההידרדרות הראשוני מתנוונים תאי הקנים המהווים בסיס לראיית לילה ובכך מתקיים תהליך של הידרדרות לעיוורון לילה. מצב זה יוצר העדר יכולת רגילה להסתגל לחשיכה או לאור מעומעם שהרי במצב הרגיל קיימת הסתגלות לחשיכה תוך הבחנה הדרגתית בחלל החשוך.

אצל החולים ברטיניטיס ההסתגלות לקויה  ולכן מתקיים עיוורון לילה הנובע מאי היכולת של קולטני האור להסתגל לחשיכה. בהמשך הקליניקה  מתנוונים תאים רבים יותר ובכך נפגעת גם הראיה ההיקפית. חולים רבים מדווחים על סוג של ראיה מצומצמת בדומה לראיה דרך צינור או טבעת תוך איבוד ראיה באזור ההיקפי וסוג של קטעי ראיה בלבד באזור ההיקפי הרחוק יותר. לעיתים קיימים דיווחים, כאמור, של ראיה דרך תעלה או צינור. בהמשכו של התהליך מתקיימת ירידה הדרגתית של כושר הראיה בכללותו עד לעיוורון.

הטיפול הטבעי ברטיניטיס פיגמנטוזה

חשוב מאוד לדעת, קצב ההידרדרות וחומרת הקליניקה שונה מחולה לחולה. הרפואה הקונבנציונאלית אינה מבינה את פשר ההבדלים אשר לפעמים מובהקים בין חולה לחולה ביחס להידרדרות המחלה. הרפואה הטבעית מהווה בסיס להבנה דרמטית של ההבדלים והסיבות לקצב ההידרדרות השונה. קיימים גורמים תנאים וסיבות רבים לכל התהוות ובוודאי גם למחלות ניווניות תורשתיות. נתונים בדומה לכמות נוגדני החמצון בגוף, מצבי מתח, חסרים, ספיגה לקויה של ויטמין A , מערכת חיסון חלשה, יכולת הומואוסטזית חלשה, העדר זרימה דמית, מתח , תזונה, העדר פעילות גופנית מושכלת להזנה וסירקולציה דמית, רמות קורטיזול גבוהות, ערכים שונים לא מאוזנים בבדיקות מעבדה ועוד מהווים בסיס חשוב הן להבנת תהליך הידרדרות אך וודאי גם כבסיס לטיפול.

מתוך כך, אכן קיימת גישה טיפולית, דרמטית והכרחית נוספת לגישה הקלינית הרדוקציוניסטית הרואה ברטיניטיס פיגמנטוזה בעיה שיש לה אדם ולא אדם שיש לו בעיה. אכן ניתן ליצור שינוי בקצב ההידרדרות והאיכות הקיומית. מהלך המחלה לחלוטין מושפעת מאורח חיים. הסביבה הביולוגית, פיזיולוגית, מנטאלית, רגשית, ביוכימית וכדומה מהווה בסיס להחרפה אך גם לטיפול בבעיה. מתוך כך קיים בסיס מושכל הכרחי מקצועי המהווה אמצעי דרמטי לטיפול במחלה דרך נתיבים רבים שחלקם הינו דיקור סיני, צמחי מרפא מותאמים, תזונה, פעילות נכונה הזנה דמית לתאים ניווניים, הקפדה דרך טיפול והנחיה של היבטים אנטי ספזמוטים באזורי העיניים, ויטמינים לספיגה נכונה של ויטמין A , אנטי אוקסידנטים ועוד.

הטיפולים הקונבנציונאלים

נכון לרגע זה, בעת כתיבת המאמר, לא קיימת תרופה לטיפול במחלה. הטיפול הקונבנציונאלי מנחה לנטילת ויטמין A במינון של 15000 CC תוך תקווה להאטה של תסמיני המחלה והידרדרותה. קיימים מחקרים רבים תוך ניסיון לעשות שימוש בתאים שונים כמו תאי גזע חיצוניים להתמרה של תאים פגועים ברשתית. בנוסף קיים טיפול גנטי וזאת לאחר שקיימת תורשה רצטיבית תוך גילוי של הגן הפגום ובכך ניסיון להחדרת גן תקין לפוטורצפטורים או לאפיטל הפיגמנטי. בנוסף קיים טיפול בגורמי גדילה המהווים גורם פוטנציאל להגנה של התאים. בעת זו אין עדיין תשובה הולמת מלבד הרפואה הטבעית.

נקודה חשובה לעיון

הטיפול הרפואי על כל נגזרותיו, אכן חשוב. ברגעים אלו, ברחבי העולם, קיימות קבוצות מחקר למציאות פתרון אפקטיבי לטיפול  ברטיניטיס פיגמנטוזה. סביר להניח שההתקדמות המדע אכן תיצור אפיק טיפול רב חשיבות אך חשוב יותר להבין שהרפואה הטבעית על כל נתיביה מהווה את הבסיס החשוב ביותר כיום לטיפול ברטיניטיס פיגמנטוזס . וזאת תוך מתן סביבה גופנית, פיזיולוגית, ביוכימית וביולוגית למימוש ההיבט ההומיאוסטזיס , הווה אומר, רצונו הטבעי של הגוף  לטפל בבעיה.

הטיפול בצמחי מרפא ברטיניטיס פיגמנטוזה

הטיפול ברטיניטיס פיגמנטוזה בצוף צמחים  מהווה בסיס דרמטי לטיפול ישיר בהתפתחות המחלה והידרדרות הראיה. לציין שרטיניטיס פיגמנטוזה הינה קבוצה של מחלות תורשתיות ומהוות בסיס לכ 120 גנים העלולים לגרום להתפרצותה. הטיפול דרך הרפואה הטבעית יערך לאחר פגישה מקיפה תוך בחירת פרוטוקול טיפול מותאם ומושכל.

הטיפול דרך הרפואה הטבעית, הרפואה הסינית, צמחי המרפא ועוד מהווה טיפול נטול תופעות לוואי ובעל הצלחה מובהקת.

שלבי הטיפול בקליניקה 

רוצים לקבל מאיתנו מידע נוסף על אבחון וטיפול טבעי?
לשיחת ייעוץ טלפוני חינם - השאירו פרטים, וניצור עמכם קשר מיידי!

פגישת אבחון – פגישה הכוללת אבחון דרך השאלון ושיחה מעמיקה. אורכה כשעה עד שעה וחצי.הפגישה מלווה במתן מידע רב ובדיקות של הדיאגנוזות הרפואיות.

מטרת פגישת האבחון – מטרת הפגישה הינה בניית אסטרטגיה טיפולית וחזון ריפוי, הקלה, מניעה ועצירה או עיכוב של הפרוגרסיה וזאת דרך תכנית אישית ותיק טיפול אשר יימסר למטופל ובו פירוט שלבי הטיפול.

האסטרטגיות הטיפוליות עומדות לראשותנו מגוון רב של אסטרטגיות טיפול מגוונות המהוות יסוד להתמחותנו וניסיוננו. פגישת האבחון נועדה ליצור את מארג הטיפול הנכון וזאת דרך התאמה אישית ומושכלת לבעיה הנתונה. לעיתים קרובות יינתנו דרך דפי הסבר כיום .

סיום פגישת האבחון – בסיום הפגישה יערך סיכום ותוצג אסטרטגיה טיפולית דרך הסבר מפורט בכל הקשור לאופי הטיפול, היקפו ומשך הזמן הנדרש.

הטיפול – הטיפול מתחיל לאחר הפגישה או לאחר עיון ביומיים שלאחר הפגישה בדפי ההסבר לתהליך הטיפול. וזאת לשם הכנת התכשירים הטבעיים המתאימים ובניית תיק טיפול תואם. הטיפול יכלול התאמה של צמחי מרפא, תוספי תזונה, הנחיות לפעילות, טיפולים בקליניקה ועוד.

רצף הטיפול – לרוב נקבעות פגישות טיפול,ייעוץ ומעקב נוספות להמשך תהליך הריפוי: פגישות האבחון, הייעוץ, הטיפול והמעקב, נערכות כולן על ידי איתן טל H.CL וצוות מטפלים בכיר.

לסיום

נתיבי הטיפול רבים, יעילים, מגוונים, מושכלים ומותאמים אישית. את הפירוט המלא של הטיפול הטבעי דרכי פעילותו, אפיוני הטיפול וכדומה נעניק במהלך, בסיום ולאחר פגישת האבחון. חשוב להגיע לשיחה ובכך לקבל פירוט יעדים מלא

 

לייעוץ טלפוני חינם עם טל איתן CL.H
צרו קשר עכשיו!

חשוב לעיין!

ההסברים מסתמכים על גישות הרבליסטיות מסורתיות. להדגיש שהמידע המובא אינו המלצה רפואית מוסמכת ובכך אין אנו מנחים את הציבור לשימוש רפואי ואין אנו ממליצים או מנחים לשינוי או להעדר נטילה של תרופה מכל סוג.
ההסבר אינו תחליף לייעוץ רפואי אישי או אחר.
נשים בהיריון, נשים מניקות, ילדים, אנשים החולים במחלות כרוניות, הנוטלים תרופות מרשם, מבוגרים וקשישים – חשוב להיוועץ ברופא לפני השימוש.

המונח “צמחי מרפא” באתר ובכל הסבר מתייחס אך ורק להגדרה הידועה והמקובלת ברפואת הצמחים המסורתית.
כל צמח מרפא חייב התייחסות קיומית רחבת היקף בדומה לתנועה, תזונה, שיטות ייצוב ועוד. מתוך כך, אין אנו משווקים בחנויות, פארמים או דרך חנויות אינטרנטיות, כי אם דרך הנחיה בקליניקה והבנת הבעיה כטיפול משלים וטבעי. 

קולגן פורטה פלוס
בשילוב עם חומצה היאלורונית וויטמין C
מבית היוצר של "צוף צמחים"
לייעוץ טלפוני חינם ומידע נוסף על אבחון וטיפול טבעי
השאירו פרטים עכשיו - וניצור עמכם קשר מיידי!
המלצות מלקוחות:
מאמרים ומוצרים אחרונים
גלילה לראש העמוד

פנו אלינו

דילוג לתוכן