מהי מערכת הנשימה?

מערכת הנשימה ותנועת האוויר מתחילה באף ובפה ועוברת דרך נתיבי האוויר אל הריאות. בריאות מתקיים תהליך של התמרה בין החמצן באוויר החיצוני ובין הפחמן הדו חמצני המגיע מהרקמות השונות בגוף.

הריאות נחלקות לשתיים ומהוות רקמה גדולה הדומה לספוג ורוד אשר ממלא את חלל בית החזה. הריאה השמאלית קטנה מהימנית בגלל קרבתה אל הלב. כל ריאה מחולקת לאונות: שתי אונות בשמאלית ושלוש בימנית.

הנשימה – ביטויי לחיים

הנשימה הינה ביטוי החיים המובהק ביותר. תהליך הנשימה מאפשר לגוף לקבל חמצן ולפלוט CO2 ( דו תחמוצת הפחמן). תוצר הלוואי הנפלט הינו סוג של פסולת הנובעת מתהליכים ביולוגיים אשר מתרחשים בתאים. האוויר נכנס אל הריאות ויוצא מהן דרך דרכי הנשימה  והתהליך המטבולי של הגזים מתקיים בריאות עצמן.

נתיבי הנשימה מורכבים ממספר פתחים ומערכת של צינורות. מערכת הנשימה מתחלקת לשתיים- מערכת הנשימה העליונה הכוללת את הפה, האף ומערות האף, הלוע, הגרון , קנה הנשימה והסימפוניות המהוות סוג של ”  צנרת” המתפצלות מקנה הנשימה.

מערכת הנשימה התחתונה מורכבת ממספר רב של צינורות אויר זעירים המכונים נאדיות. לציין שבתוך שקי האוויר נוצר תהליך הנשימה.

אל הריאות מגיע דם המכיל CO2 מתאי הגוף וזאת דרך  ורידים ועורק הריאה המקבל את הדם מהחדר הימני של הלב. בתוך כך הופך הדם בריאות לרווי בחמצן אשר נשאף מהמקור החיצוני ובמקביל משתחרר CO2 בנשיפה.

בכך נוצר תהליך מחזורי אשר בו הדם חוזר רווי בחמצן אל ורידי הריאות משם אל הצד השמאלי של הלב ובאמצעות כלי הדם מובל לכל הגוף.

לסיכום

למערכת הנשימה שני תפקידים חשובים- חילוף הגזים בין החמצן והפחמן הדו חמצני, בין הדם ובין האוויר מחוץ לגוף ובין האוויר אשר חדר לגוף אל הדם הוורידי. המערכת גם אחראית על ויסות ויציבות של מצב החומציות PH של נוזלי הגוף וזאת ע”י איזון נכון של כמות  הפחמן הדו חמצני.

בעיות במערכת הנשימה

הבעיות השונות רבות ומבטאות את עצמן במערכת הנשימה העליונה והתחתונה. בעיות יכולות להיגרם ממגוון של גורמים, בין היתר, חיידקים , וירוסים, אלרגיה ואי סבילות, מצבי חום וקור, מצבי יובש ולחות ,מצבי לחץ נפשיים ועוד. התסמינים השכיחים המהווים הפרעות במערכת הנשימה הינם שיעול, ליחה רבה, קוצר נשימה, כשל נשימתי , דלקות שונות ועוד.

מצבי ליחה, אסטמה וקשיי נשימה תקופתיים

הליחה הינה סימפטום אשר פוגע קשות בקיום היומי. הליחה יכולה להוות תהליך מטריד מאוד המבקש מהאדם מאמצי סילוק אין סופיים של הנגע הליחתי. המאמץ הבלתי פוסק לסלק את הליחה יוצר שפע של תופעות לוואי בדומה לצרידות, כאבי גרון, גירוי בלתי פוסק, חולשה, סחרחורות ועוד. הליחה הינה בעיה שכיחה מאוד הפוגעת קשה באיכות החיים אך למרבה הפלא אין היא קלה לריפוי ואינה מובנת כיום ברפואה הרגילה . אין כיום כל תרופה  ספציפית לטיפול בליחה.

מתוך כך  מנחה הרפואה הרגילה את החולה ליטול מגוון של תרופות  בדומה לתרופות אנטי היסטמניות או תרופות המדללות את הצטברות הליחה. לציין שההקלה הנובעת מהטיפול התרופתי מזערית ולחלוטין אינה פותרת את שורש בעיית הליחה.

ליחה הינה סוג של הפרשה או רצון להפרשה ממערכת הנשימה העליונה, צוואר לוע, גרון ומערכת האף והסינוסים.

מקרות הליחה בריריות הלוע והגרון ובכך נוצרת הפרשה מנוזל המגיע מהוושט. מקור נוסף יכול להיות מהריאות וזאת בשל סיבות שונות בדומה לחיידקים אלרגיות ועוד. לציין שהליחה נוצרת מהפרשות של תאי האפיתל.

האפיתל הינה רקמת ציפוי המרפדת מקומות חלולים.

תפקידיה שונים ובין היתר היא מגנה מפני חדירה של גורמים העלולים לפגוע אך גם מהווה אמצעי חישה, סופגת חומרים ומפרישה.

ליחהנהוג להבדיל בין שני סוגים – ליחה צהבהבה ירקרקה ואף חומה הנובעת מבעיה חיידקית וזיהומית, וליחה שקופה שהינה ליחה הנוצרת מתגובה אלרגית.

לציין שהליחה השקופה, הלבנה או המימית אינה שוללת נוכחות של נגיפים שונים. חשוב לדעת שהאלרגיה או הגירוי ממקורות שונים מהווה סיבה מוצקה למצבי ליחה רבים. גם מצבי לחץ מהווים יסוד סינרגי להיווצרותה.

אסטמה (ליחה) גורמים

 1. זיהומי חיידקים
 2. זיהומי נגיפים
 3. גירויי חיצוני – חילופי עונות ומזג אויר
 4. מאמצים גופניים לא מאוזנים
 5. תפקוד לקוי של מערכת העיכול
 6. מתח נפשי
 7. אלרגיות לגורמים חיצוניים ולמוצרי מזון
 8. הצטברות של רעלים.
 9. חוסר איזון הורמונאלי
 10. בעיית ניקוז בריאות
 11. בעיות בסינוסים
 12. חולשה חיסונית
 13. תקיעות כבדית
 14. חולשה של הריאות והטחול

הטיפול התרופתי לבעיות נשימה

החשיבה הקונבנציונלית אינה שורשית אך גם  בטיפול בסימפטומים  מגלה הרפואה חוסר אונים. התרופות השונות אינן מהוות אמצעי לריפוי מלבד תקופות קצרות של הפוגה שלאחריהן מצטברת בדרך כלל ליחה  רבה יותר.

הטיפול הטבעי לבעיות מערכת הנשימה

הטיפול הטבעי רואה בשלם את יעד הטיפול. מגוון הגורמים לליחה בדומה לאלרגיות ממזון, אי סבילות למזון, הצטברות רעלים, חולשה חיסונית, מצבי לחץ, העדר איזון עיכולי וכדומה מחייבים מארג טיפול טבעי הוליסטי יסודי. אמצעי הטיפול הטבעי הינם דרך נתיבים שונים רבי עוצמה המהווים תשובה לבעיות ליחה במערכת הנשימה, ברמות שונות. יש לציין שהטיפול בגורמים השונים הינו טיפול רב תועלת אשר ישפר את חדוות הקיום ובעיות נוספות אשר קיימות. שימוש תקופתי בסטרואידים וכדומה הינו מסוכן ויוצר משקעים רעלניים ופגיעה בגוף.

אסטמה

מהי אסטמה? מערכת הנשימה ותנועת האוויר מתחילה באף ובפה ועוברת דרך נתיבי האוויר אל הריאות. בריאות מתקיים תהליך

קרא עוד »

דלקת אוזניים

טיפול בדלקת אוזניים דלקת כרונית באוזן התיכונה  SEROUS OTITIS MEDIA הינה בעיה בריאותית הנפוצה ביותר אצל ילדים בישראל.

קרא עוד »

כאבי גרון

כאבי גרון Pharyngitis כאב גרון הינו כאב בדרגות חומרה שונות ומורגש בחלקו האחורי של בית הבליעה תוך תחושות כאב

קרא עוד »

ליחה (מע’ הנשימה התחתונה)

טיפול טבעי בליחה ובמערכת הנשימה התחתונה מערכת הנשימה מורכבת ממערכת עליונה (האף והסינוסים) והתחתונה (ריאות). במערכת הנשימה קיימים מעברים המכונים

קרא עוד »

פוליפים

הפוליפים, או כפי שנהוג לכנותם ” שקד שלישי”, הינם רקמות בעלות מבנה בדומה לאשכול ענבים. מקורם בריריות האף

קרא עוד »

לפגישת אבחון וייעוץ עם טל איתן CL.H
צרו קשר עכשיו!

חשוב לעיין!

ההסברים מסתמכים על גישות הרבליסטיות מסורתיות. להדגיש שהמידע המובא אינו המלצה רפואית מוסמכת ובכך אין אנו מנחים את הציבור לשימוש רפואי ואין אנו ממליצים או מנחים לשינוי או להעדר נטילה של תרופה מכל סוג.
ההסבר אינו תחליף לייעוץ רפואי אישי או אחר.
נשים בהיריון, נשים מניקות, ילדים, אנשים החולים במחלות כרוניות, הנוטלים תרופות מרשם, מבוגרים וקשישים – חשוב להיוועץ ברופא לפני השימוש.

המונח “צמחי מרפא” באתר ובכל הסבר מתייחס אך ורק להגדרה הידועה והמקובלת ברפואת הצמחים המסורתית.
כל צמח מרפא חייב התייחסות קיומית רחבת היקף בדומה לתנועה, תזונה, שיטות ייצוב ועוד. מתוך כך, אין אנו משווקים בחנויות, פארמים או דרך חנויות אינטרנטיות, כי אם דרך הנחיה בקליניקה והבנת הבעיה כטיפול משלים וטבעי. 

קולגן פורטה פלוס
בשילוב עם חומצה היאלורונית וויטמין C
מבית היוצר של "צוף צמחים"
לייעוץ טלפוני חינם ומידע נוסף על אבחון וטיפול טבעי
השאירו פרטים עכשיו - וניצור עמכם קשר מיידי!
המלצות מלקוחות:
מאמרים ומוצרים אחרונים
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן