דיספפסיה פונקציונאלית

המונח דיספפסיה תפקודית הינו מקבץ תסמינים המופיעים במערכת העיכול בכלל ומערכת העיכול העליונה בפרט. תלונות אלו מתגלות גם ללא כל  מחלה אורגנית, סיסטמית או מטבולית המהוות בדרך כלל בסיס לתחושה זו.

דיספפסיה תיפקודית – מיחושים קשים במערכת העיכול

דיספפסיה תפקודית הינה סוג של הפרעה שכיחה במערכת העיכול. לציין שלפחות כ 30%-60% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים מתסמינים עיכוליים (דיספפטים) באופן קבוע.  בדיספפסיה קיימת אי נוחות, לעיתים כרונית, במערכת העיכול המלווה בתחושה קשה, כאבים, נפיחות, תחושת שובע מעיקה, מלאות גם לאחר ארוחה קלה מאוד, כאבים מפושטים באזורי הבטן, גיהוקים,  גזים קשים, בחילות, הקאות, תחושות של “שריפה” בבטן, אי שקט, עצירות או לחלופין שלשול בחילות קשות ברום הבטן, צרבות. מצבים אלו עלולים להופיע במלוא עוצמתם אך גם בעוצמות נמוכות. ועלולות להיות מלוות גם באי שקט פנימי, מצבי עקה, סחרחורות , חוסר יציבה, עייפות קשה ונדודי שינה.

הסיבות לדיספפסיה

למרות שדיספפסיה הינה בעיה קשה, שכיחה, מעיקה ופוגעת קשות בחדוות החיים אין הטיפול הרפואי הקונבנציונאלי עוזר לבעיה זו.

לציין שהרפואה הטבעית מתמודדת בהצלחה רבה אל מול תופעה זו תוך היפטרות מתסמיניה. כאמור, דיספפסיה תפקודית הינה הפרעת עיכול שכיחה אך בדרגות חומרה משתנות.

התסמינים, בעיקרם, כרוניים אך תוך תקופות של התלקחות ורגיעה. מדובר בסוג של תסמינים הקשורים למערכת העיכול, בעיקר העליונה המלווים בתחושות, לפעמים עזות, של כאבי בטן מפושטים או אזוריים ומיחושי עיכול נוספים. דיספפסיה תפקודית נובעת מגורמים רבים וכן משינויים פונקציונאליים של רקמת השריר במערכת העיכול ומרגישות רבה מאוד במערכת העצבים וזאת תוך מתאם בין ההיבטים של מערכת העצבים, לחץ ואי שקט לבין מערכת העיכול. המתאם בין המוח למעיים המקשר בין שתי המערכות , גורם לתלות בין מערכתית רצופה . מערכת העצבים והמוח ומערכת העיכול בעלי השפעה הדדית חזקה ביותר. כל שינוי בקשר העצבי וההורמונאלי וכן פעילות חריגה של המערכת העצבית מעורר בעיות עיכוליות רבות.

אין ספק, וזאת דרך מחקרים רבים, שמערכת העיכול מושפעת תמיד ולעיתים באופן חריג וקשה מגורמים פסיכולוגיים, בין היתר מצבי פחד, חרדה, דיספוריה, דיכאון וכדומה שהינם גורמים שכיחים מאוד להחרפה והתלקחות של התסמינים השונים ובנוסף. לציין שגם  אי איזון הורמונאלי מהווה גורם מאיץ.

חשוב לדעת

ההגדרה Dyspepsia Functional, מחוויות הבנה נכונה של התסמינים השונים ואכן חייב לכלול את התסמינים הבאים.

 • כאבי בטן
 • כאבים בבטן העליונה
 • נפיחות קשה בבטן
 • בחילות
 • הקאות
 • שובע מוקדם
 • עוויתות בטן
 • כאב לא טיפוסי בחזה
 • בעיות שינה
 • מצבי לחץ
 • מצבי עקה
 • תחושות שריפה ברום הבטן
 • תחושות שריפה בוושט
 • תחושות שריפה בחזה
 • רפלוקס
 • גזים קשים
 • שלשולים
 • עצירות
 • שיעול
 • צרידות
 • זיהומים חיידקיים

אנו במרפאת צוף צמחים מקפידים בפגישת האבחון לבדוק את הנקודות המאפיינות את התופעה הקשה הזו על פי מחקרים רבים ניתן להגדיר שתי תתי קבוצות של חולים הסובלים מדיספפסיה תפקודית.

קבוצה א’ P.D.S postorandial distress syndrome – קבוצה זו יוצרת מתאם בין האוכל לבין מיחושים שונים בדומה לנפיחות בטנית קשה, שובע מוקדם, כאבים ועוד.

קבוצה ב’ epigastric pain symdrome E.P.S – קבוצה זו מאופיינת בכאבי בטן, כאבי רום הבטן, תחושת שריפה ועוד ללא קשר לאוכל.

לא קיימת דרך קונבנציונאלית לאבחון דיספפסיה תפקודית. הדרך היחידה הינה בדיקות השוללות פתולוגיות אורגאניות בדומה לכיב עיכולי, דלקת בקיבה, דלקת בוושט, אבני מרה, קוליטיס, קרוהן, סרטן וכדומה.

הרפואה הטבעית בצוף צמחים יוצרת ההתמרה רבת משמעות ודרמטית וזאת דרך נתיבי טיפול מושכלים לטיפול במצבים קשים של מערכת העיכול בדומה למעי רגיז או דיספפסיה תפקודית.

כאבי בטן, מלאות לאחר ארוחה, תחושת שריפה בעוצמות שונות, גיהוקים, בחילות, אי נוחות כללית, שלשולים או עצירות ועוד מעידים וזאת לאחר בדיקות שוללות, על דיספפסיה תפקודית. ניתן להיפטר מהבעיה בזמן קצר יחסית דרך הרפואה הטבעית במרפאתנו.

ההיבט הפסיכולוגי בדיספפסיה תפקודית

קיימות השפעות רבות על היווצרות של דיספפסיה תפקודית בדומה לשינויים בפונקציונאליות של מערכת העיכול, אי סבילות למזון, אלרגיה, גורמים פסיכו סוציאלים. מצבי לחץ, דאגות נטולות פורפורציות ועוד. חשוב לציין שלאחר ארוחה עוברת הקיבה תהליך פיזיולוגי המכונה “הסתגלות” לשם הגדלת קיבולת הקיבה להכלת המזון. בהמשך קיימת פעילות גריסת המזון ודחיקת המזון דרך השוער לתריסריון ושלב זה מכונה” התרוקנות” שינויים פיזיולוגיים אלו מובילים לסימפטומים דיספפטיים.

יש ליצור הבנת המידע הנרחב ביותר לשם נתונים קליניים בקשר לתלונות וזאת כדי לקבוע ההבחנה האמורה.

מספר נתוני מצבי אזהרה בדומה לנקודות הבאות:

אין ספק שקיימת ירידה קשה באיכות הקיומית של אלו הסובלים מדיספפסיה תפקודית. אין גם ספק שמצבי חרדה ודיכאון מהווים בסיס מוצק לתופעה. לדוגמא: מצבים של חרדה גורמים ליציאות רבות ומימיות ומצבי דיכאון מקושרים למצבי עצירות. מצבים של מתח נפשי גבוה בדומה לאירוע המהווה סיבה ללחץ, מחשבה ואפילו טיסה גורמים למידיות של הופעת התסמינים בדומה לשלשול, כאבים וכדומה. הגלגל החוזר והנשנה של מצבים אלו גורם לסוג של חוסר אונים והגברת הסימפטומים ואף את הגורמים להם (חרדות דיכאון).

הטיפול הטבעי בדיספפסיה במרפאת ‘צוף צמחים’

הטיפול היעיל ביותר במרפאתנו מהווה סוג של סינרגיה המטפלת בתרופות מצמחי מרפא אורגניים לתסמינים השונים אך גם למצבי רוגע, שלווה ואנטי חרדתיות. גם שיטות הרפיה בדומה לתרגילי חשיבה חיובית, תרגילי ריכוז, מדיטציה וכדומה מסייעים מאוד ואכן מבקש אני להתמודד גם בעזרת תרגילים אלו.

חשוב להדגיש שהתופעה, לפחות בתחילתה, אינה קשורה לפתולוגיות אורגניות חמורות או קשות אך עלולה להוביל גם לבעיות קשות בדומה לכיבים, מצבים ממאירים, דלקות קשות וכדומה. הטיפול קצר יחסית (בין 45 יום לשלושה חודשים) ויהווה בסיס טוב לשיפור רב מערכתי דרמטי.

לסיכום:

דיספפסיה תיפקודית הינה בעיה קשה ומטרידה אך עלולה להוות בסיס לבעיות אורגניות קשות החל מדלקות שונות ועד לבעיות ממאירות. חשוב למגר ולהיפטר מתסמונת זו.

מתוך כך יש ליצור טיפול מקיף דרך התאמה נכונה של צמחי מרפא בכמוסות, מיצויים וחליטת צמחי מרפא וכן תוספי מזון, תזונה, פעילות גופנית וקורס מעמיק בשיטת הרפיה, מדיטציה ונשימה. הרפואה הטבעית תיצור שינוי מדהים שהרי גם כאשר הרפואה הקונבנציונאלית בעלת ידע רב בכל הקשור לטיפול הכירורגי היא מגלה בורות בכל הקשור לבריאות פיזית ונפשית. הבריאות על פי הרפואה הטבעית הינה העצמה של תסמינים  חיוביים אל מול התסמינים המעיקים והשליליים וזאת תוך מתן הזנה וטיפול טבעי לגוף ומיגור מצבים של אי איזון ומצבי דכדוך.

לסיכום יש ליצור טיפול מקיף, עמוק ובר חשיבות למיגור הבעיות השונות, הנחיות קיום מטבית, תזונה הנכונה, שינה איכותית, ביטול מצבי חרדה ודכדוך ועוד. אנו חייבים לראות במושג בריאות  את החשוב מכל שכן בריאות טובה הינה כוח אנרגטי רב המלווה בהניעה בריאה בתחושה של שלווה, מודעות, מצב רוח טוב וחופש רוחני.

בבריאות נאותה אין אנו חווים כאבים שונים. בריאות טובה פוטרת אותנו מכשלים קוגנטיבים אך בהופעתם בדומה להעדר ריכוז, זיכרון לקוי וכדומה יכול האדם בכל גיל ליצור תהליך של שיפור והתמרה. בריאות הינה עור בריא ואיזון משקל הגוף.

איזון נכון הינו מטבוליזים  ומערכת עיכול תקינה והעדר סימפטומים מגבילים במערכת הנשימה. בבריאות טובה אתה ישן היטב ומסופק משנתך. הבריאות הטובה מנחילה לך גם שלווה ,יציבה פנימית והכלה נכונה של חדוות הקיום.לבריאות טובה ניתן להגיע דרך הרפואה הטבעית וזאת תוך שינויים מדהימים ודרמטיים גם בגיל מבוגר.

הטיפול הטבעי במרפאתי יעיל במיוחד בכל הקשור  לתסמינים שהועלו, חרדות קשות עייפות, עקה, מצבי לחץ ועוד וזאת תוך שמירה על איזון ללא תרופות רגילות. הנתיב הטבעי לריפוי בטוח ויוצר שינויים דרמטיים. הטיפול הטבעי  נתמך  על ידי מחקרים מדעיים רבים ויוצר שינוי בכל הערכים ובתחושה הכללית. גופנו הינו מארג הוליסטי מושלם המושפע בכל מה שמתרחש בו.

תחילה אציג את יעדי הטיפול הטבעי.

לפגישת אבחון וייעוץ עם טל איתן CL.H
צרו קשר עכשיו!

חשוב לעיין!

ההסברים מסתמכים על גישות הרבליסטיות מסורתיות. להדגיש שהמידע המובא אינו המלצה רפואית מוסמכת ובכך אין אנו מנחים את הציבור לשימוש רפואי ואין אנו ממליצים או מנחים לשינוי או להעדר נטילה של תרופה מכל סוג.
ההסבר אינו תחליף לייעוץ רפואי אישי או אחר.
נשים בהיריון, נשים מניקות, ילדים, אנשים החולים במחלות כרוניות, הנוטלים תרופות מרשם, מבוגרים וקשישים – חשוב להיוועץ ברופא לפני השימוש.

המונח “צמחי מרפא” באתר ובכל הסבר מתייחס אך ורק להגדרה הידועה והמקובלת ברפואת הצמחים המסורתית.
כל צמח מרפא חייב התייחסות קיומית רחבת היקף בדומה לתנועה, תזונה, שיטות ייצוב ועוד. מתוך כך, אין אנו משווקים בחנויות, פארמים או דרך חנויות אינטרנטיות, כי אם דרך הנחיה בקליניקה והבנת הבעיה כטיפול משלים וטבעי. 

קולגן פורטה פלוס
בשילוב עם חומצה היאלורונית וויטמין C
מבית היוצר של "צוף צמחים"
לייעוץ טלפוני חינם ומידע נוסף על אבחון וטיפול טבעי
השאירו פרטים עכשיו - וניצור עמכם קשר מיידי!
המלצות מלקוחות:
מאמרים ומוצרים אחרונים

פיקנוגנול

PYCNOGENOL FRENCH MARITIME PINE מבית היוצר של “צוף צמחים” פיקנוגנול הינו רכיב אנטי אוקסידנטי חזק המופק

קרא עוד »

APLASTIC ANEMIA  אנמיה אפלסטית אוטואימונית הטיפול הטבעי המסייע, המשלים והאלטרנטיבי   אנמיה אפלסטית הינה מחלה שבה

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד

פנו אלינו

דילוג לתוכן