האף – הסבר אנטומי

האף הנו איבר הרחה המשמש למעבר חשוב של אויר אל הריאות  ומן הריאות החוצה. האף גם מסייע לתהודת הקול ומנקז אליו את הסינוסים ובלוטת הדמע. חלקו העליון עשוי עצם וחלקו התחתון עשוי סחוס. באף יש אזור חלול  המחולק על ידי מחיצת האף לשני מעברים. חלל האף מרופד בקרום רירי הרווי בכלי דם. התאים ברירית האף מייצרים ריר ומצמיחים ריסי שיער כדי למנוע כניסת גורמים מזהמים. בסביבת האף קיימות עצמות המכילות סינוסים (גתות) שהנם חדרים חלולים בעלי פתחי ניקוז אל חלל האף.

קיימות ארבע קבוצות של סינוסים:

 1. הסינוסים הלסתיים
 2. הסינוסים האתמואידיים
 3. הסינוסים המצחיים
 4. הסינוסים הספנואידים

הסינוסים שומרים על חוזקם של העצמות אך גם מפחיתים את משקל עצמות הפנים.

גם הסינוסים מרופדים בקרומים ריריים המורכבים מתאים רבים המייצרים ריר. בסינוסים מצויים ריסים שהינם סוג של בליטות זעירות דמויי שיער. הריר בסינוסים לוכד חלקיקי זוהמה הנכנסים עם האוויר והריסים מעבירים אותם אל חלל האף. מתוך כך אנו מבינים שהסינוסים מתנקזים אל חלל האף ולפיכך חסימה של דרכי הניקוז יכולה לחשוף את הסינוסים לזיהומים ודלקות, תהליך המכונה סינוסיטיס.

מהי סינוסיטיס – דלקת הגתות

מתוך ההסבר האנטומי אנו מבינים את הקשר בין הסינוסים לאף. סינוסיטיס  הינה דלקת של הקרומים הרירים בחללים (סינוסים) המצויים בעצמות שמסביב לאף. הדלקת יכולה להתפתח בכל אחת מארבע קבוצות הסינוסים – לסתיים , אתמואידים, מצחיים והספנואידים. בעת הצטננות, הקרומים הריריים מתנפחים ולפיכך נוטים לחסום את פתחי הסינוסים. מצב זה גורם לאי נוחות, לעיתים קשה מאוד וכאשר זה נמשך זמן רב חודרים לסינוסים נוזלים תוך יצירת קרקע פורייה להתרבות חיידקים. מתוך כך, תאי דם לבנים ונוזלים נוספים נכנסים כדי להילחם בחיידקים ובכך נוצר לחץ וכאבים באזור.

 

 סינוסיטיס – סימפטומים

 • נזלת המלווה בגודש, לעיתים חריף מאוד.
 • כאבי ראש באזור הפנים, בעיקר מעל הסינוס הבעייתי
 • לעיתים חום
 • רגישות ונפיחות מעל לסינוס החולה
 • כאבים מעל הלחיים מתחת לעיניים
 • נחירות בלילה
 • כאבי שיניים וכאבי ראש
 • פגיעה בחוש הטעם והריח
 • כאבי ראש מעל המצח
 • קשיי נשימה
 • כאבים מאחורי העיניים ובניהן.
 • שינה לא טובה
 • לעיתים חום וצמרמורות עד לזיהום
 • ריח רע מהפה
 • קרומי האף הריריים אדומים ונפוחים
 • הפרשות מוגלתיות צהובות או ירוקות  מהאף
 • כאב בעת כיפוף הראש לכיוון הברכיים.

 

הגורמים לסינוסיטיס

 • סיבוכים של שפעת או התקררות
 • אלרגיה למזון ולגורמים חיצוניים (סיבה מאוד נפוצה)
 • הפרשי לחצים בעת קינוח האף , דבר הגורם לנזלת לעבור מחלל האף אל הסינוסים ולגרום לדלקת
 • בעיה בחוסן המערכת החיסונית
 • זיהומים ויראליים של דרכי הנשימה העליונות
 • חסימת הניקוז מהסינוסים גורמת לגדילת יתר של חיידקים בדומה להמו פילוס, איפלואנזה, פנאומוקון, סטרפטוקוק ,סטילוקון ועוד. חיידקים אלו פוגעים בכל מערכת  הנשימה.

 

הטיפול הרגיל

הטיפול בסינוסים מושתת על אנטיביוטיקה ותרופות היוצרות הקלה בגודש האף בדומה לאפדרין, טיפות אף או פסאודואפדרין. במקרים אחרים ניתנות גם תרופות  בדומה לקורטיקוסטרואידים להפחתת תהליך הדלקת.

יש והאזור זקוק לניתוח אשר משמעותו הרחבת הסינוסים וזאת דרך אנדוסקופיה בעת הרדמה מקומית ואשפוז יום או יומיים.

רוצים לקבל מאיתנו מידע נוסף על אבחון וטיפול טבעי?
לשיחת ייעוץ טלפוני חינם - השאירו פרטים, וניצור עמכם קשר מיידי!

סינוסיטיס –  דרגות חומרה

 1. סינוסיטיס חריף – מצב הנמשך כשבוע עד ארבעה שבועות
 2. סינוסיטיס תת כרוני –  נמשך עד ארבע חודשים
 3. סינוסיטיס כרוני – נמשך מעבר לארבעה חודשים

 

סינוסיטיס – סיבוכים

בהעדר טיפול נכון או הזנחה וכן מתוך יסוד חריף של התפרצות התופעה יכולים להיגרם סיבוכים בדומה להתפשטות זיהום אל איברים סמוכים כגון קופסת הגולגולת, ארובות העין וכן התפשטות חיידק אל הדם. הסינוסיטיס מהווה גם יסוד גם לדלקת בשקע הגרון, לאסטמה, ברונכיטיס, דלקת ריאות, דלקת קרום המוח והיווצרות מורסות.

 

ההשלכות של הטיפול הקונבנציונאלי

אין ספק שסידרת הטיפולים הקונבנציונאליים מהווה עבור החולה תקופת טיפול ארוכה, ורדופה בתופעות לוואי. רכיבי הטיפול הרפואי הרגיל בדומה לאנטיביוטיקה , קורטיקוסטרואידים ותרופות להקלת הגודש גורמים להתמכרות ופגיעה ביכולת ההתכווצות של כלי הדם באף. הטיפול הרפואי הרגיל פוגע קשות במערכת העיכול ויוצר תופעות לוואי רבות נוספות.

כאמור, הטיפול ממושך, מסובך וגם מסוכן ואף אינו מבטיח טיפול מלא. יש פעמים שאי הצלחת הטיפול התקופתי  מחייבת התערבות כירורגית  ואף פעולה זו אינה מבטיחה את אי חזרתה של הבעיה. הטיפול הקונבנציונאלי מטפל בתסמינים בלבד ולא נוגע בשורש הבעיה.

הטיפול הטבעי בסינוסיטיס

הטיפול הטבעי מתבצע דרך מספר נתיבים וזאת מתוך ההנחה שסינוסיטיס הינה תופעה מולטי פקטוריאלית (רבת גורמים) הגורמים להתפתחות דלקת הגתות . ברפואה טבעית קיימת תפיסה טיפולית טבעית הרואה באדם שלמות אורגנית אחת והוליסטית. לשלמות אורגנית זו יש ממדים רבים ושונים ותפקידם נובע  מרשת בעלת יחסי גומלין בין כל מימד. לאבחון תסמיני הסינוסיטיס יש חשיבות רבה כדי לקבוע את סוג התופעה וכדי ליצור בגוף את מימוש היכולת הטבעית להתנגד ולהתגבר על המחלה. אנו יוצרים תוך טיפול הוליסטי תנאים רבים המאפשרים למטופל להיפטר באופן מלא מהתופעה. הטיפול נטול תופעות לוואי, לא פולשני ולא כואב ובמקרים רבים חווה המטופל הקלה כבר בימי הטיפול הראשונים. הטיפול יעשה דרך נתיבי טיפול בדומה לרפואת צמחים, תזונה היפואלרגנית, דיקור סיני ועוד.

 

הטיפול הטבעי בסינוסיטיס – אסטרטגיות טיפוליות

במסגרת הטיפול ניצור תהליך ריפוי טבעי אשר יגרום להקלה של הכאב, ניקוז הסינוסים התמודדות עם הדלקת, חיזוק מערכת החיסון ותזונה נכונה.

 

מטרת הטיפול

 1. ניקוז והפחתה של ההפרשות השונות
 2. ריכוך ומיסוס של הליחה להפרשה נוחה יותר
 3. טיפול בדלקות
 4. חיזוק המערכת החיסונית
 5. הרגעה ואיזון
 6. ניקוז רעלים וניקוי של הלימפה , שהרי הגוף מייצר מטבוליים אשר יש להיפטר מהם ולדאוג שמערכות הפינוי תעבודנה היטב.
 7. שיפור תפקוד מערכת העיכול שהרי קיימת תגובה אלרגנית במערכת ללא כל צל של ספק לרכיבי מזון שונים

 

לסיכום

הטיפול הטבעי מטפל וממגר את יסוד הבעיה ואף מקל באופן מהיר על הסימפטומים השונים. חשוב ליצור תהליך טבעי וזאת כדי להימנע מסב ממושך המלווה בתופעות לוואי חמורות והופך את הקיום לחוויה קשה.

הטיפול הטבעי הינו הכרחי במחלת הסינוסיטיס אך ודאי אינו קל ומבקש אחריות לשינוי בכל הקשור לאורח החיים כדי ליצור את הריפוי המיוחל.

 

לייעוץ טלפוני חינם עם טל איתן CL.H
צרו קשר עכשיו!

חשוב לעיין!

ההסברים מסתמכים על גישות הרבליסטיות מסורתיות. להדגיש שהמידע המובא אינו המלצה רפואית מוסמכת ובכך אין אנו מנחים את הציבור לשימוש רפואי ואין אנו ממליצים או מנחים לשינוי או להעדר נטילה של תרופה מכל סוג.
ההסבר אינו תחליף לייעוץ רפואי אישי או אחר.
נשים בהיריון, נשים מניקות, ילדים, אנשים החולים במחלות כרוניות, הנוטלים תרופות מרשם, מבוגרים וקשישים – חשוב להיוועץ ברופא לפני השימוש.

המונח “צמחי מרפא” באתר ובכל הסבר מתייחס אך ורק להגדרה הידועה והמקובלת ברפואת הצמחים המסורתית.
כל צמח מרפא חייב התייחסות קיומית רחבת היקף בדומה לתנועה, תזונה, שיטות ייצוב ועוד. מתוך כך, אין אנו משווקים בחנויות, פארמים או דרך חנויות אינטרנטיות, כי אם דרך הנחיה בקליניקה והבנת הבעיה כטיפול משלים וטבעי. 

קולגן פורטה פלוס
בשילוב עם חומצה היאלורונית וויטמין C
מבית היוצר של "צוף צמחים"
לייעוץ טלפוני חינם ומידע נוסף על אבחון וטיפול טבעי
השאירו פרטים עכשיו - וניצור עמכם קשר מיידי!
המלצות מלקוחות:
מאמרים ומוצרים אחרונים
גלילה לראש העמוד

פנו אלינו

דילוג לתוכן