פטריית שמש   PITYRIASIS VERSICOLOR –

בהרות שמש הינה מחלת עור הנובעת מזיהום פטרייתי, ומבטאת את עצמה בצורה של כתמים בהירים בעלי קוטר משתנה, אשר מתפשטים בשלבים הראשונים בגב. אזורי גוף עליונים, צוואר, חזה ובשלבים פרוגרסיביים יותרה פטרייה מתפשטת אל הפנים, המצח וכדומה.

הזיהום נוצר מפטרייה התוקפת את הפיגמנטציה המקומית של רקמת העור. הבעיה מכונה פטריית שמש, אם כי זו הגדרה לא נכונה, שכן בעת חשיפה לשמש אין תהליך שיזוף של האזור הנגוע. לכתמי הפטרייה צורה משתנה ומבנה בקוטר של כחצי עד 3 ס”מ. לעיתים נגעי הזיהום מתאחדים לנגע פטרייתי בהיר וגדול. לפטרייה כמו כל פטרייה קיימת מגמת התפשטות לכל הגוף.

פטרת העור (MYCOSIS) נגרמת ע”י סוגים שונים של פטרייה הבאים לידי ביטוי דרך 2 סוגים;

 • דרמטופיטים פטרייה המזהמת את השכבה הקרנית (העליונה) של העור וניזונה מתאי עור מתים המכונים קרטין. הפטריות הללו גורמות לפטרת בעור העליון אך מתפשטות גם לרגליים, לציפורניים, לפנים ועוד ולכן הפרוגרסיה עלולה להיות חמורה יותר.
 • פטריות שמר – נמצאת בעור ובמעיים משגשגת באזורים ריריים וחשוכים וביניהם ניתן להזכיר את הקנדידה.

כאמור הפטרת הינה בעיית עור הנגרמת מזיהום שטחי עקב התפתחות של פטרייה ממשפחת השמרים, התופעה מכונה גם  .MALASSEZIA

השאירו פרטים עכשיו - וניצור עמכם קשר מיידי!
השאירו פרטים עכשיו - וניצור עמכם קשר מיידי!

קיימים מספר זנים של שמרים העלולים ליצור נגעים עוריים לא דלקתיים.

פטריית השמר משגשגת בעור שומני, הזעה מוגברת, בעת בעיות במערכת החיסון, אי איזון הורמונאלי, תזונה לא נכונה, מצבי לחץ ועוד.

לציין את ההיבט הפרוגרסיבי של הפטרייה ויכולתה להתפשט באזורי הפנים והגוף וזאת תוך קביעת יסודות חזקים יותר. הדרך הטבעית מהווה גם הזדמנות דרמטית לאיזון כללי.

לציין שפטריית השמש הינה סוג של דלקת שפירה של העור ועלולה להפוך גם לדה פיגמנטציה (חוסר בצבע) באותם אזורי גוף בהם היא מופיעה.

לציין גם שאחד הגורמים הינו אורגניזם המכונה מאלסציה פורפור (MALASSEZIA FURFUR) אורגניזם זה מצוי דרך קבע בעור כחלק מהפלורה וניזון בין היתר מהפרשות שומניות. אורגניזם זה מהווה גם גורם לסבוריאה בפנים.

לציין שהמונח פטריית שמש אינו נכון כי אם רק בשל העובדה על היותה נפוצה בחודשי הקיץ שכן כתמי העור מודגשים יותר בתקופה זו. הפטרייה משגשגת ומבטאת את עצמה בעור גם בחודשי החורף. הפטרייה רב גונית וזאת משום שהיא יכולה להתבטא בקשת רחבה של גוונים על גבי העור. הפטרייה נפוצה יותר באזורים לחים וחמים בדומה למזרח התיכון.

מראה הפטרייה הינו בדומה לכתמים לבנים או חומים המופיעים על הגב, בית החזה, הצוואר ולעיתים גם באזורי הפנים. הפטרייה מודגשת בעת שיזוף.

הפטרייה מכונה “שמר” והיא ניזונה מחלב שומני אשר נמצא על העור. לציין שהפטרייה לא מגרדת, אינה מדביקה ולא מסכנת את הבריאות הכללית, אך מהווה בסיס לשגשוג פטרייתי אחר כמו פטריית ציפורניים, קנדידה, פטריית האצבעות, פטריית ראש ועוד.

ניתן לטפל בפטריית השמש דרך הסיוע הטבעי בהיבט החיצוני וזאת דרך משחה ממיצוי צמחים טבעים ושמנים ייחודיים ודרך סיוע פנימי אנטי פטרייתי.

פטריית שמש טיפול טבעי

הטיפול הטבעי בפטריית שמש מתמקד בחיזוק המערכת החיסונית, איזון רמות הלחות בעור, ודיכוי גדילת הפטרייה. ניתן להשתמש במגוון צמחי מרפא בעלי תכונות אנטי-פטרייתיות כמו עץ התה, אורגנו, שום, קינמון ואחרים. שמנים אתריים כמו שמן עץ התה, לבנדר ואורגנו יעילים לשימוש חיצוני. חשוב גם לשמור על היגיינה של העור, להימנע מלחות מוגזמת ומבגדים הדוקים מדי.

מבחינת תזונה, מומלץ להפחית צריכת סוכרים ופחמימות פשוטות שמזינות את הפטרייה. מאידך, תזונה עשירה בחומצות שומן בריאות, ויטמינים (במיוחד A ו-C) ומינרלים (אבץ וסלניום) תתמוך במערכת החיסונית. תוספי פרוביוטיקה ושמרים כמו סאקרומיצס בולרדי יכולים לסייע בשיקום האיזון המיקרוביאלי בעור. צמחים כמו קערורית פוליגונום וקורדיספס משפרים את תפקוד מערכת החיסון. 

בנוסף, חשוב להפחית גורמי סטרס ולהקפיד על שינה מספקת. ניקוי רעלים, עידוד זרימת לימפה, ותרגול נשימות עמוקות תומכים גם הם בהחלמה. במקרים עקשניים ניתן להיעזר בטיפול במשחות אנטי-פטרייתיות על בסיס צמחי.

הגישה ההוליסטית מתייחסת לגורמי השורש ולא רק לתסמינים, ושואפת לחזק את יכולת הגוף לפעול נגד הפטרייה באופן עצמאי.

טיפול טבעי משולב לפטריית שמש

לעיתים, שילוב של טיפול טבעי בפטריית שמש עם גישות טיפוליות נוספות עשוי להביא לתוצאות המיטביות. פטריית שמש טיפול טבעי מהווה בסיס חשוב לחיזוק הגוף מבפנים, אך ניתן לשלבו גם עם אמצעים חיצוניים יעילים. שילוב כזה של פטריית שמש טיפול טבעי מאפשר להתמודד עם התסמינים תוך כדי בניית העמידות של העור והמערכת החיסונית לטווח הארוך.

יש מגוון דרכים ליישם טיפול טבעי משולב, למשל על ידי שימוש במשחות צמחיות מקומיות יחד עם נטילת תוספי תזונה או צמחי מרפא פנימיים. תקשורת טובה בין המטופל, הרופא והמטפל ההוליסטי חשובה ליצירת תוכנית אופטימלית לטיפול טבעי בבעיות שמש, המותאמת אישית למצב הספציפי, תוך התייחסות לחומרה, למיקום, למצב הבריאותי הכללי ולאורח החיים. גישה אינטגרטיבית שמשלבת פטריית שמש טיפול טבעי נותנת מענה הן לתסמינים והן לגורמי השורש, ומסייעת להתגבר על הבעיה ביעילות ובבטחה.

פטריית עור – אטיולוגיה (סיבות)

 • חולשה חיסונית
 • נטילת אנטיביוטיקה
 • חוסרים בוויטמינים ומינרלים
 • מצבי לחץ, חרדה ואי שקט
 • מצבי אלרגיה
 • העדר צריכת חמצן מספקת
 • קנדידה
 • ריאות, נשימות, פעילות גופנית וכדומה
 • עישון סיגריות
 • אזורים חמים ולחות
 • תפקוד כבד לקוי
 • הצטברות רעלים
 • חוסרים תזונתיים
 • עצירות כרונית
 • העדר ספיגה

ניצור מארג סיוע המבקש לגעת בשלם ובמערכותיו הקשורות לבעיית פטרת העור. המערכת ההורמונאלית ההיקפית

פרוטוקול בדרך הטבעית חייבת להיות מבוססת על הגוף כשלם על כל מערכותיו שהרי רק כך ניצור סיוע עמוק, מקיף ורב תועלת.

שאלות ותשובות על פטריית שמש וטיפול טבעי

ברוב המקרים, שילוב של טיפול טבעי הכולל שינויים בתזונה ובאורח החיים, יחד עם מריחת משחות צמחיות ונטילת תוספים, יכול להביא לריפוי מלא של פטריית השמש. עם זאת, במקרים עקשניים או נרחבים, ייתכן שיהיה צורך בטיפול תרופתי בנוסף.

צמחים בעלי תכונות אנטי-פטרייתיות כמו עץ התה, אורגנו, שום, ברוש וקינמון נמצאו יעילים נגד פטריית שמש. ניתן להשתמש בהם כשמנים אתריים למריחה מקומית, או כתוספי תזונה פנימיים.

כן, לתזונה יש השפעה משמעותית. דיאטה עשירה בסוכרים פשוטים ובפחמימות מעובדות מזינה למעשה את הפטרייה ומעודדת את גדילתה. לעומת זאת, תזונה על בסיס מזונות מלאים, ירקות ופירות, עשירה בוויטמינים ומינרלים, מחזקת את העור ואת המערכת החיסונית ומקשה על התפתחות הפטרייה.

פטריית השמש נפוצה יותר באקלים חם ולח, ובקרב אנשים מועדים להזעה מרובה. גם מערכת חיסונית מוחלשת, עקב מתח, תזונה לקויה, מחלות או טיפולים מסוימים, מגבירה את הסיכון. שימוש בבגדים הדוקים מחומרים סינתטיים שאינם נושמים עלול אף הוא לתרום להתפתחות הפטרייה.

פטריית השמש עצמה אינה מדבקת במגע ישיר בין אדם לאדם. יחד עם זאת, גורם הפטרייה שוכן לעיתים על עור לח, ועלול לעבור בין אנשים דרך מגבות, בגדים או מצעים משותפים. לכן חשוב לשמור על היגיינה אישית ולהימנע משיתוף פריטים הבאים במגע עם העור הנגוע.

לפגישת אבחון וייעוץ עם טל איתן CL.H
צרו קשר עכשיו!

חשוב לעיין!

ההסברים מסתמכים על גישות הרבליסטיות מסורתיות. להדגיש שהמידע המובא אינו המלצה רפואית מוסמכת ובכך אין אנו מנחים את הציבור לשימוש רפואי ואין אנו ממליצים או מנחים לשינוי או להעדר נטילה של תרופה מכל סוג.
ההסבר אינו תחליף לייעוץ רפואי אישי או אחר.
נשים בהיריון, נשים מניקות, ילדים, אנשים החולים במחלות כרוניות, הנוטלים תרופות מרשם, מבוגרים וקשישים – חשוב להיוועץ ברופא לפני השימוש.

המונח “צמחי מרפא” באתר ובכל הסבר מתייחס אך ורק להגדרה הידועה והמקובלת ברפואת הצמחים המסורתית.
כל צמח מרפא חייב התייחסות קיומית רחבת היקף בדומה לתנועה, תזונה, שיטות ייצוב ועוד. מתוך כך, אין אנו משווקים בחנויות, פארמים או דרך חנויות אינטרנטיות, כי אם דרך הנחיה בקליניקה והבנת הבעיה כטיפול משלים וטבעי. 

לייעוץ טלפוני ומידע נוסף על אבחון וסיוע בדרך הטבעית
השאירו פרטים עכשיו - וניצור עמכם קשר מיידי!
קולגן פורטה פלוס
בשילוב עם חומצה היאלורונית וויטמין C
מבית היוצר של "צוף צמחים"
הימנעו מטיפולים וכדורי מרשם מסוכנים!
חיפוש
המלצות מלקוחות:
מאמרים ומוצרים אחרונים
גלילה לראש העמוד

פנו אלינו

דילוג לתוכן